به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

قسمتی از فرشتان سوخته است؟ می دانید ترمیم فرش سوخته چگونه است؟ با از بین بردن زردی سوختگی فرش آشنا هستید؟ فرش سوخته رو چیکار کنیم؟ در این مقاله به تمامی این سوالات و هر آنچه باید در مورد سوختگی فرش بدانید خواهیم پرداخت. با اسپارد مگ همراه باشید.

چگونه فرش سوخته را درست کنیم

نکته اولیه در مورد ترمیم فرش سوخته!

یکی از اتفاق های بد برای انواع فرش ها سوختگی است. این اتفاق می تواند با افتادن خاکستر سیگار یا یک تکته ذغال و یا حتی در آتش سوزی پیش بیاید. در مواردی که سوختگی فرش خفیف باشد، می توان بافت آن را نجات داد. بنابراین اگر چنین اتفاقی برای فرش شما نیز افتاده است اصلا جای نگرانی نیست!

البته پیش از پرداختن به انواع روش های از بین بردن جای سوختگی فرش، بهتر است یک نکته اولیه اما بسیار مهم را در ذهن خود داشته باشید. بهترین روش برای ترمیم فرش سوخته، کمک گرفتن از متخصصان خبره و خدمات قالیشویی است. فقط در دو صورت می توانید فرش خود را در منزل و با روش های خانگی ترمیم کنید. این دو فاکتور عبارت اند از:

 1. جنس فرش سوخته شما ماشینی باشد.
 2. میزان سوختگی و لکه به جای مانده از آن چندان عمیق و بزرگ نباشد.

دانستن منشا سوختگی اولین قدم از بین بردن جای سوختگی فرش

همه ما پس از دیدن لکه سوختگی روی فرش، ممکن است بدون توجه به منشا سوختگی سریعا دست به کار شویم و انواع روش ها را روی لکه پیاده کنیم. خب بالاخره یکی از روش ها حتما این لکه را از بین خواهد برد! این اشتباه ترین کاری است که می توان پس از ایجاد سوختگی برای ترمیم فرش انجام داد. پیش از دست به کار شدن به امتحان روش های مختلف، منشا سوختگی فرش را مشخص کنید. در واقع منشا سوختگی است که به ما نقشه راه از بین بردن جای سوختگی فرش را نشان می دهید. این سوختگی می تواند ناشی از خاکستر سیگار، ذغال، اتو، شمع و … ایجاد شده باشد. برای از بین بردن لکه ایجاد شده در اثر هر یک از این موارد راه و روش خاصی وجود دارد که در ادامه به بررسی کامل هر یک خواهیم پرداخت.

سوختگی فرش با خاکستر سیگار

از بین بردن زردی ایجاد شده با سیگار

سوختگی ناشی از سیگار، به شکل سیاه رنگ و به حالت نقطه ای می باشد. این اتفاق از سوختگی های رایج در منزل افرادی است که سیگار مصرف می کنند. برای از این بردن این لکه ناخوشایند کافی است مراحل زیرا را به ترتیب طی کنید:

 • برای شروع کار یک تکه کاغذ سمباده تهیه کنید.
 • به وسیله این کاغذ لکه سوختگی را بسابید تا سوختگی های ایجاد شده روی فرش کمرنگ تر شوند.
 • تکه های حاصل از سابیدن فرش را به کمک جارو برقی و یا دستمال پاک کنید.
 • در اثر این نوع سوختگی پرزهایی روی فرش ایجاد می شود. این پرز ها را به دقت با کمک یک عدد قیچی کوچک به آرامی از فرش جدا کنید.
 • پس از طی این مراحل جای سوختگی معمولا از بین می رود. چنان چه این لکه از بین نرفت، از آب اکسیژنه برای ترمیم فرش سوخته استفاده کنید. توجه داشته باشید نسبت آب اکسیژنه به آب باید یک به ده باشد تا آسیبی به بافت فرش نرسد.
 • پس از تمیز کردن لکه با محلول آب اکسیژنه، از آب تمیز برای شستشوی سطح آن استفاده کنید.
 • فرش خود را خشک کرده و از شر لکه سیاه خلاص شوید.

سوختگی فرش با ذغال

از بین بردن سوختگی فرش با شامپو فرش

این اتفاق ممکن است هنگام مصرف قلیان و یا آماده کردن منقل در یک آخر هفته دلنشین پیش بیاید. اگر سریع تر و با روش درست برای از بین بردن لکه دست به کار شوید، فرش شما به راحتی ترمیم خواهد شد. مراحل سوختگی با ذغال تا حدودی مشابه سوختگی با سیگار است. قسمت متفاوت آن بیشتر به مراحل پس از سابیدن با سمباده و استفاده از قیچی مربوط می شود. بیایید هر چه سریع تر آخرین مراحل از بین بردن زردی سوختگی فرش با آن را بررسی کنیم:

 • پس از قیچی کردن پرزها، با استفاده از شامپو فرش یک محلول درست کنید.
 • با استفاده از یک لایه ضخیم محلول شامپو فرش، روی قسمت سوختگی فرش را بپوشانید.
 • در این مرحله کمی صبور باشید و اجازه بدهید تا شامپو فرش کاملا خشک شود.
 • روی سطح خشک شده را با جارو برقی تمیز کنید.
 • اگر همچنان لکه به طور کامل از بین نرفت، برای از بین بردن آن می توانید از یک محلول رنگ بر با فرمولاسیون ضعیف استفاده کنید. اگر این محلول قوی باشد ممکن است به رنگ و بافت فرش شما آسیب بزند.

سوختگی فرش با اتو

سوختگی حاصل از اتو می تواند خفیف و یا شدید باشد. در هر یک از این دو مورد باید روش متفاوتی را به کار ببرید. این روش ها رای می توانید در پاراگراف های بعدی مطالعه کنید:

ترمیم سوختگی فرش با اتو

سوختگی خفیف معمولا به شکل لکه کوچک زرد رنگ می باشد. برای از بین بردن لکه زرد روی فرش می تواندی از روش های خانگی استفاده کنید. کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • برای از بین بردن لکه حاصل از سوختگی با اتو به یک عدد پیاز نیاز دارید.
 • پیاز را از وسط به دو قسمت برش دهید و روی قسمت سوخته فرش قرار دهید.
 • کمی صبر کنید تا رنگ زرد لکه از بین برود.
 • پیاز را بردارید و محل سوختگی را با آب تمیز شستشو دهید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از صابون و آب زیاد برای شستشوی انواع سوختگی استفاده کرد.

سوختگی عمیق فرش با اتو

اگر سوختگی فرش شما تنها محدود به یک لکه زرد نیست و نقاط بیشتری از فرش به صورت عمیق آسیب دیده اند، حتما از یک سرویس قالیشویی حرفه ای کمک بگیرید.

سوختگی فرش با شمع

سوختگی فرش با شمع

از دیگر انواع سوختگی موکت و فرش، سوختگی با شمع می باشد. این نوع سوختگی معمولا آسیب چندان عمیقی به بافت فرش وارد نمی کند؛ بنابراین به آسانی می توانید از روش های خانگی استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که هر چه سریع تر و در لحظات اولیه به سوختگی رسیدگی کنید، آسیب کمتری به فرش خواهد رسید. مراحل از بین بردن این نوع از سوختگی عبارت اند از:

 • در لحظه اول پیش از خشک و سفت شدن قطره های پارافین، آنها را با کمک قاشق از روی فرش جدا کنید.
 • ممکن است همچنان مقداری پارافین روی فرش چسبیده باشد. برای از بین بردن آن به یک دستمال خشک و اتو نیاز داریم.
 • دستمال را روی قسمت سوخته فرش قرار دهید. سپس به آرامی اتوی گرم را روی آن بکشید. پس از انجام این موارد پارافین های باقی مانده نیز به دستمال جذب خواهند شد.
 • با کمک یک دستمال نمدار، قسمت سوختگی را پاک کنید. پس از خشک شدن خواهید دید که اثری از شمع روی فرش باقی نمانده است.

سوختگی فرش با قابلمه داغ

این نوع از سوختگی بیشتر در فرش های آشپزخانه و در اثر برخورد فرش با اجسام داغی مانند قابلمه اتفاق می افتد. اگر شما نیز در یک لحظه غفلت قابلمه داغ را روی فرش داده اید و هم اکنون از خود می پرسید “فرش سوخته را چگونه درست کنیم؟ اصلا راهی برای ترمیم آن است؟” ، به مراحل زیر توجه کنید:

 • در سوختگی های خفیف، ابتدا باید با استفاده از یک تکه یخ استفاده کنید.
 • یخ را روی محل سوختگی قرار دهید. پس از گذشت مدت کوتاهی پرزهای روی فرش ترمیم خواهند شد.
 • پس از رفع شدن لکه زرد و رد سوختگی، با استفاده از شانه پرزهای فرش را یکدست کنید.

آیا روش ترمیم موکت سوخته مشابه مراحل ترمیم فرش سوخته است؟

سوختگی موکت با اتو

حال که به سوالاتی از جمله “چگونه فرش سوخته را درست کنیم؟ یا چگونه جای سوختگی روی قالی را از بین ببریم” پاسخ دادیم، نوبت به از بین بردن سوختگی موکت می رسد. مراحل از بین بردن لکه سوختگی موکت دقیقا مشابه مراحلی است که پیش تر اشاره شد. در مورد موکت نیز حتما باید منشا سوختگی و میزان عمق آن را در نظر داشته باشید. فقط لازم است نکات زیر را گوشه ذهن خود داشته باشید:

 • به هیچ عنوان مواد لکه بر قلیایی به کار نبرید. این نوع از لکه بر ها غلظت بسیاری زیادی دارند، در نتیجه به بافت موکت شما آسیب خواهند زد.
 • حتما از آب ولرم برای شستشو دادن سطح سوخته استفاده کنید.
 • محل شسته شده را با حرارت کم سشوار خشک کنید.

سخن پایانی!

اساسی ترین نکته ای باید همواره برای از بین بردن لکه سوختگی در نظر داشته باشید عمق لکه ایجاد شده است. به هیچ عنوان از روش های خانگی مختلف برای از بین بردن چنین لکه هایی استفاده نکنید. در خاطر داشته باشید که هر روش برای منشا سوختگی خاص خود مناسب است؛ بنابراین روش های مختلف را به جای یکدیگر به کار نبرید.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: