به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

در کنار اهمیت مذهبی و معنوی ماه رمضان، نکته‌ای که این ایام را از بقیه ماه‌های سال متمایز می‌کند طعم خوش خاطرات کودکی و یادآوری سفره‌های سحری و افطار و صدای دلنشین اذان و جمع شدن اعضای خانواده دور هم است.

به هر حال، رمضان بار دیگر آمده است و حالا بهتر از هر وقت دیگری با پیشرفت علم تغذیه می‌دانیم که چطور می‌توان با انتخاب صحیح مواد خوراکی در وعده‌های سحری و افطار، ماه رمضان را به سلامت گذراند.

تاثیر روزه‌داری بر بدن چیست؟

خوردن سحری به شما کمک می‌کند برای چند ساعت اول روز احساس گرسنگی و ضعف نداشته باشید. بعد از این چند ساعت است که بدن شما سراغ استفاده از ذخیره کربوهیدرات موجود در کبد و ماهیچه‌‌ها و همچنین ذخایر چربی می‌رود.

بدن شما نمی‌تواند آب را ذخیره کند. به همین دلیل کلیه‌ها سعی می‌کنند تا حد امکان از خروج آب از طریق ادرار جلوگیری کنند. با این وجود با تعریق، ادرار و حتی تنفس باز هم در حال از دست دادن آب هستید. بر اساس نوع آب و هوا و همچنین ساعات روزه‌داری، اکثر روزه‌داران بیش‌تر از احساس گرسنگی و ضعف، احساس عطش و تشنگی دارند که ممکن است منجر به سردرد، خستگی و از دست دادن دقت و تمرکز شود. هر چند این احساس خستگی و عطش برای یک فرد سالم خطرساز نیست اما اگر عادت دارید بدون خوردن سحری روزه بگیرید و یا با غذاهای چرب و سنگین روزه‌تان را باز کنید، قطعا در حال آسیب زدن به بدن و سلامتی‌تان هستید.

نکات طلایی برای وعده‌های غذایی در ماه رمضان

  • روزه‌تان را با خرما باز کنید.
  • در وعده افطار، انواع سوپ‌های گرم و سالادهای مقوی را جای دهید.
  • تا حد امکان از غذاهای منجمد و سرخ شده دوری کنید. همچنین به جای سرخ کردن و تفت دادن مواد غذایی، بهتر است آن‌ها را کبابی یا گریل کنید.
  • خوردن شکلات و شیرینی را در ماه رمضان فقط به مهمانی‌های افطار محدود کنید. زولبیا و بامیه به هیچ‌عنوان با بدن شما مهربان نیستند! (آداب چیدمان میز برای مهمانی‌ها را این‌جا بخوانید.)

روزه‌ام را چگونه باز کنم؟

بهترین خوراکی برای باز کردن روزه‌تان، خرماست. چند دقیقه قبل از اذان یک لیوان آب جوش برای خودتان بریزید و بعد از اذان با آب گرم و خرما روزه‌تان را افطار کنید.سعی کنید برای هر وعدهٔ افطار از سوپ‌های گرم و سبک (بدون خامه و چربی) و سالادهای متنوع استفاده کنید. مصرف سبزیجات، عدس، جو و مرغ در قالب سوپ یا سالاد به بازیابی منایع انرژی بدنتان کمک می‌کند.

نکته‌ای که هنگام صرف افطار نباید فراموش کنید آن است که معده‌تان برای ساعت‌ها خالی بوده و هر چه از غذاهای سبک‌تر برای شروع افطار استفاده کنید، به معده‌تان زمان بیش‌تری برای هضم غذا می‌دهید. پس به هیچ‌عنوان به بهانهٔ گرسنگی زیاد، سراغ غذاهای برنجی و سنگین برای باز کردن روزه‌تان نروید.

حالا کم کم می‌توانید سراغ غذای اصلی بروید. غذایی که بهتر است دارای کربوهیدرات و پروتئین باشد. برنج، نان، پاستا، گوشت مرغ یا ماهی منابع خوبی برای کربوهیدرات و پروتئین هستند. اگر از نان و برنج سبوس‌دار استفاده کنید که چه بهتر!

از افطار تا سحر چه بخوریم؟

زمان خواب اکثر افراد در ماه رمضان دستخوش تغییر می‌شود. بعضی‌ها دیرتر می‌خوابند و بعضی‌ها زودتر بیدار می‌شوند. به هر حال در فاصله بین افطار تا سحر، هر زمان احساس گرسنگی کردید، سراغ خوراکی‌های مفید و سالم بروید. اگر می‌توانید حدودا دو ساعت قبل از اذان صبح بیدار شوید و آرام آرام با خوراکی‌های متنوع از خودتان پذیرایی کنید. مصرف مایعات مثل آب و شربت خاکشیر را فراموش نکنید.

نوبت به سحری می‌رسد!

روزه گرفتن بدون خوردن سحری، خطرناک‌ترین کاری است که می‌تواند با بدنتان بکنید. حتما از شب قبل به فکر سحری‌تان باشید. نیازی نیست چند نوع غذای مختلف برای وعده سحری تدارک ببینید. یک غذای اصلی انتخاب کنید که نه چرب و سنگین باشد و نه ترش یا ملس (مثل فسنجان یا مرغ ترش و…). هر لقمه از غذا را به آرامی بجوید و بین غذا آب ننوشید. بعد از خوردن سحری، حتما مسواک بزنید. همچنین خوردن کمی عرق نعنا بعد از سحری هم از عادات خوبی‌ست که پیشنهاد می‌کنیم تجربه‌اش کنید.

بعد از اذان صبح و مناجات، سعی کنید کمی بیدار بمانید. مثلا با خواندن کتاب یا مجله خودتان را سرگرم کنید. هر زمان دیگر احساس سنگینی بعد از غذا خوردن را نداشتید، می‌توانید دوباره برای چند ساعت استراحت کنید.

در پایان، زمانی که روزه هستید تا حد امکان از انجام پیاده‌روی‌های طولانی، فعالیت‌های بدنی زیاد و بیرون رفتن از خانه در ساعات گرما خودداری کنید. اگر قصد برگزاری مهمانی و افطاری‌دادن را دارید سرویس آنلاین پذیرائی و مهمانداری اسپارد در کنار شماست. امیدواریم روزهایی سرشار از معنویت و حال خوب را در این ماه تجربه کنید.

 

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: