به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

بعید است اهل کار خانه باشید و حتی یک‌بار هم بعد از خاموش شدن ماشین لباس‌شویی و هنگام پهن کردن لباس‌ها روی بند رخت، متوجه آب رفتن لباس نشده باشید. تصور کنید این اتفاق برای لباس مورد علاقه‌تان رخ بدهد، تا مدت‌ها ذهنتان دست از یادآوری آن صحنه دلخراش برنمی‌دارد.

به هر صورت، امروز این‌جاییم از تا از دلیل آب رفتن لباس‌ها برایتان بگوییم. کارهایی که نباید موقع خشکشویی و شستشوی لباس انجام دهید تا پارچه لباس، هنگام شستشو دچار آب‌رفت نشود.

آب گرم یا سرد: کدام باعث آب رفتن لباس می‌شود

آب گرم یا سرد: کدام باعث آب رفتن لباس می‌شود؟

بدون مقدمه باید بدانید هر چه درجه آب بیش‌تر باشد، احتمال آب‌رفتن پارچه نیز افزایش می‌یابد. شستشوی لباس با آب داغ و یا خشک شدن لباس‌ها در هوای گرم و خشک باعث کوتاه شدن و آب رفتن لباس می‌شود. الیاف کوتاه پلیمری که در تهیه لباس استفاده شده‌اند، هنگام دوخت کشیده می‌شوند و سپس در بافت پارچه قرار می‌گیرند. قرار گرفتن الیاف پارچه در برابر هوای گرم یا آب داغ، مجددا این الیاف را به حالت قبل (و یا حتی کوتاه‌تر از آن) باز می‌گرداند.

به هر حال، خبر خوب این است که جلوگیری از آب رفتن لباس آسان‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. قبل از شستشوی لباس، حتما به جنس و علائم شستشوی آن دقت کنید. چرا که گاهی لازم است شستشوی لباس فقط توسط خشکشویی‌های معتبر و ممتاز انجام شود. اما در علائم شستشو مشخص شده است که هنگام شستشو باید به چه نکاتی توجه کنید. مثلا علامت دایره به این معناست که لباس را تحت هیچ شرایطی نباید در خانه بشویید و باید از روش‌های خشکشویی برای شستشوی آن استفاده شود.

کدام پارچه‌ها بیش‌تر آب می‌روند؟

در مورد جنس پارچه به‌خاطر داشته باشید که پارچه‌های پشمی و پنبه‌ای آب بیش‌تری را هنگام شستشو به خود جذب می‌کنند، بنابراین این دست لباس‌ها را با آب سرد بشویید. در مورد لباس‌هایی با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر، از آن‌جایی که آب کمتری جذب می‌کنند بنابراین در برابر دمای بالای آب نیز مقاومت بیش‌تری دارند.

علامت دایره به این معناست که لباس را تحت هیچ شرایطی نباید در خانه بشویید و باید از روش‌های خشکشویی برای شستشوی آن استفاده شود.

شستشوی لباس با ماشین لباسشویی

البته با پیشرفت صنعت نساجی و پوشاک، احتمال آب رفتن لباس‌ها نیز بسیار کمتر از قبل شده است. با این وجود همیشه نسبت به لباس‌های نخی، حساس باشید و با فروشنده هنگام خرید صحبت کنید. اگر احتمال آب رفتن لباس وجود دارد، شاید بهتر باشد یک سایز بزرگ‌تر خریداری کنید.

شستشوی لباس‌های حساس بدون آب رفتن

بعضی لباس‌ها مانند لباس‌های مهمانی که هم برایمان اهمیت دارند و هم مطمئن نیستیم حین شستشو و در تماس با آب، آسیب خواهند دید یا نه را باید بدون شک و تردید به خشکشویی‌ها سپرد تا با روش‌های مخصوص و بدون استفاده از آب شسته شوند. اگر دنبال یک خشکشویی مطمئن و حرفه‌ای می‌گردید، شبکه‌ی خشکشویی‌های محلی و ممتاز اسپارد (زیر نظر اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران) کنار شماست. کافی است تلفن همراهتان را بردارید و با چند کلیک ساده سفارش خشکشویی ثبت کنید.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: