به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

پرده یکی از عناصر اصلی دکوراسیون خانه است که هم کاربرد تزئینی دارد و هم ورود نور به خانه را کنترل می‌کند. از طرفی پرده هم از طریق پنجره با آلودگی‌های بیرون از خانه در تماس است و هم اثر بوهای مختلف خانه یا بوی دود سیگار و گرد و غبار روی پرده می‌ماند. بنابراین شستشوی پرده اهمیت زیادی پیدا می‌کند و لازم است حداقل سالی یکبار پرده‌ها تمیز شوند. در کنار خدمات پرده‌شویی که در دسترس هستند، گاهی اوقات می‌توان با شستن پرده‌ با دست، دوباره پرده‌هایی تمیز و عاری از گرد و غبار داشت.

مراحل پنج‌گانه شستن پرده با دست

جدا کردن پرده‌ها

اولین گام برای شستن پرده با دست این است که پرده را از میله‌پرده جدا کنید. بعد از جدا کردن پرده، قلاب‌ها را از پرده باز کنید. برای زدودن گرد و غبار های سطحی، پرده را در فضای باز بتکانید. اگر نگران آب رفتن پرده هستید، بهتر است ریسک نکنید و شستشو را به خدمات خشکشویی و پرده‌شویی بسپارید. اما اگر بر شستن پرده با دست در خانه اصرار دارید، در صورت امکان کمی از تودوزی داخل پرده را باز کنید تا به قد پرده اضافه شود و مجدد پایین پرده را بدوزید.

شستشوی پرده با آب سرد

اجازه دهید پرده‌ها در آب سرد کمی خیس بخورند. سپس با توجه به نوع و جنس پرده، شستشوی پرده را آغاز کنید. برای شستن پرده با دست، قبل از قرار دادن پرده در آب سرد، مطمئن شوید پودر شوینده کاملا در آب حل شده باشد. از چنگ زدن پرده‌ها خودداری کنید. شستن پرده باید به آرامی و با دقت تمام انجام شود.

نکات خشک کردن پرده‌ها

پرده‌ها را کامل بشویید. بعد از شستشو، سعی کنید تا جای ممکن آب از داخل پرده خارج شود. یا اگر پرده‌ها را با ماشین لباسشویی می‌شویید، از دور آهسته ماشین لباس‌شویی برای خشک کردن پرده استفاده کنید. برای شستشوی پرده با ماشین لباسشویی از برنامه شستشوی مخصوص البسه لطیف و حساس استفاده کنید.

اتو کردن پرده بعد از شستشو

پرده‌ها را زمانی که هنوز مرطوب هستند، اتو کنید. پرده‌ها را از پشت و با درجه پایین اتو کنید. مادامی‌که پرده را اتو می‌کنید، همزمان کمی آن را بکشید تا چروک‌ها کاملا باز شوند. آویزان کردن پرده را هم زمانی انجام دهید که پرده‌ها هنوز مرطوب هستند. این کار باعث می‌شود فرم و شکل پرده‌ها بعد از خشک شدن، مانند قبل بشود.

نصب مجدد پرده

یک نکته تکمیلی! قبل از آویزان کردن پرده‌ها، حتما پنجره و قسمت بالای پنجره و همنین میله‌پرده را تمیز کنید. سپس پرده‌ها را مجدد آویزان کنید. حتی قبل از شستشوی پرده و جدا کردن قلاب‌ها می‌توانید جای قلاب‌ها را روی پرده علامت‌گذاری کنید تا برای نصب مجدد پرده دچار دردسر نشوید.

آیا شستشوی پرده‌ها با ماشین لباسشویی هم امکان‌پذیر است

آیا شستشوی پرده‌ها با ماشین لباسشویی هم امکان‌پذیر است؟

پاسخ ساده است. برای شستشوی پرده در ماشین لباسشویی باید به این دو سوال پاسخ دهید:

  • آیا مخزن ماشین لباسشویی گنجایش کافی برای شستشوی پرده را داراست؟
  • آیا جنس پرده مناسب شستشو با ماشین لباسشویی است؟

پاسخ دادن به سوال اول سخت نیست. اما درباره سوال دوم، همان‌طور که می‎دانید بعضی پرده‌ها فقط با خشکشویی قابل شستشو هستند. معمولا این نکته با علامت مخصوص خشکشویی روی اتیکت پرده یا هنگام خرید پرده از طرف فروشنده به شما گوشزد می‌شود. شستشوی پرده‌های مخمل، والان‌دار و حریر را بهتر است به خشکشویی‌ها و پرده‌شویی‌های معتبر بسپارید. اما در خصوص سایر پرده‌ها مثل پرده‌های پارچه‌ای، می‌توانید آن‌ها را به سادگی با ماشین لباسشویی بشویید.

درواقع تکنولوژی ماشین‌های لباسشویی به قدری پیشرفته است که شستشوی انواع البسه لطیف و حساس را به راحتی انجام دهد. برای شستشوی پرده‌ها با ماشین لباسشویی از برنامه مخصوص شستشوی البسه حساس و ظریف استفاده کنید و یا اگر چنین برنامه‌ای در ماشین لباسشویی شما وجود ندارد، شستشو با دور آهسته را انتخاب کنید. اما به هیچ‌وجه از خشک‌کن برای خشک شدن پرده‌ها استفاده نکنید. این کار پرده را چروک می‌کند.

در مورد مقایسه نتیجه شستن پرده با دست و شستشو با ماشین لباسشویی، باید بگوییم تفاوت چندانی وجود ندارد. تنها اگر نگران تغییر فرم یا آسیب دیدن پرده هنگام شستشو هستید، بهتر است پرده را با دست بشویید. و فراموش نکنید در هر حال خدمات پرده‌شویی با قیمت منصفانه و خدمات عالی در کنار شما هستند تا با ثبت سفارش پرده‌شویی تجربه خوشایندی از خدمات خانه‌داری برای شما رقم بخورد.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: