به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

گاهی اوقت با وجود تمیز و حتی ضد عفونی کردن حمام و دستشویی، هنوز لکه‌های سرسخت کپک قارچی وجود دارند که به نظر می‌رسد نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید. این لکه‌ها که ممکن است در قسمت‌های مرطوب خانه مانند دستشویی، حمام و حتی سینک ظرفشویی دیده شوند، اغلب ظاهری آلوده به آن‌ها داده و به راحتی تمیز نمی‌شوند. اگرچه اغلب این کپک‌ها بی‌ضرر هستند اما می‌توانند سلامتی شما و فرزندانتان را به خطر بیندارند. در این مطلب چند راه حل ساده برای تمیز کردن قارچ و کپک در قسمت‌های مختلف از جمله دوش حمام را به شما معرفی خواهیم کرد. از آن جا که از بین بردن این لکه‌ها در نظافت منزل از اهمیت زیادی برخوردار است، به شما خواهیم گفت که چطور می‌توان هر قسمت از خانه را از آن‌ها کاملا پاک کرد.

اهمیت تمیز کردن قارچ و کپک در نظافت منزل

برخی از انواع کپک‌های قارچی می‌توانند خطرناک باشند، اما تا حد زیادی متداول‌ترین نوع کپک در خانه، زنگ گیاهی یا پرمک است. این نوع کپک نسبتا بی‌ضرر است و معمولا در مکان‌های گرم و مرطوب مانند زیرزمین و حمام دیده می‌شود. رنگ آن به نظر سیاه یا قهوه‌ای و به نوعی شبیه به خاک است. اگر در هر قسمت از اطراف خانه خود بوی نم احساس کردید، می‌توانید مطمئن باشید که در جایی غلظت کپک وجود دارد. مناطق مرطوب و قسمت‌هایی را که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، بررسی کنید. اگر منطقه‌ای را پیدا کردید که تقریبا تمام آن را کپک قارچی فرا گرفته است، زمان آن رسیده که تصمیم جدی برای نظافت منزل خود بگیرید! بهتر است با متخصص نظافت منزل تماس بگیرید؛ زیرا انواع خطرناکی کپک وجود دارد که می‌تواند ساختار خانه‌ی شما را به خطر بیندازد. بسیاری از کپک‌ها سمی هستند و می‌توانند بر مشکلات تنفسی ساکنان تاثیر بگذارند.

چگونه می‌توان کپک قارچی را از بین برد؟

برخی از محصولات مربوط به نظافت منزل بهتر و بیشتر از محصولات دیگر به از بین بردن کپک کمک می‌کنند و برخی فقط باید در شرایط خاص استفاده شوند. در ادامه دقیقا توضیح خواهیم داد که هر یک در چه شرایطی باید مورد استفاده قرار گیرند. به طور کلی، محصولاتی که به از بین بردن کپک کمک می‌کنند جوش شیرین، بوراکس، سرکه‌ی سفید، پراکسید هیدروژن یا سفید کننده هستند؛ اما هنگام استفاده از آن‌ها حتما باید مراقب باشید؛ زیرا برخی از محصولات مانند سفید کننده، بسیار قوی هستند و باید با احتیاط استفاده شوند. سرکه غیر سمی بوده و برای از بین بردن کپک بسیار مناسب است، در حالی که سفید کننده کمی قوی‌تر عمل می‌کند. اما هر دو محصول برای از بین بردن کپک و نظافت منزل ایده آل هستند. فقط هنگام استفاده از سفید کننده حتما آن را به میزان قابل توجهی رقیق کنید.

از بین بردن کپک پارچه

کپک موجود در پارچه‌ها در اکثر موارد به راحتی برطرف می‌شوند. ابتدا پارچه را بیرون ببرید تا از پخش شدن و انتشار کپک در قسمت‌های دیگر خانه جلوگیری کنید. سپس، یک قلمو، براش یا مسواک بردارید و تا جایی که می‌توانید روی سطح کپک را مسواک بزنید. اگر ترجیح می‌دهید آن را بشویید، از گرم‌ترین دمای آب توصیه شده استفاده کرده و مقداری ضد عفونی کننده داخل ماشین لباسشویی بریزید. اگر لکه‌ها هنوز وجود دارند، پارچه را داخل لگن محلول سفید کننده و آب خیس کنید.

چگونه کپک را از سطح داخلی پاک کنیم؟

وجود کپک روی ساختار خانه شما همیشه خطرناک است؛ بنابراین اولین قدم در نظافت منزل این است که در هنگام استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب، هر گونه آسیب ساختاری را بررسی کنید. اگر احتمال آسیب ساختاری وجود دارد، وقت آن است که با یک متخصص نظافت منزل تماس بگیرید.

اگر این سطح آسیب پذیر، فرش شماست که بوی گندیدگی می‌دهد، وقت آن است که فرش خود را به قالیشویی معتبر بسپارید. فورا آن را از خانه دور کنید تا از پخش شدن هاگ بر روی سایر سطوح جلوگیری شود. ناحیه را کاملا تمیز کرده و اجازه دهید چند روز در هوای آزاد خشک شود.

برای تمیز کردن کپک روی سایر سطوح و همچنین نظافت منزل، ۱ واحد مواد شوینده را در ۱۰ واحد سفید کننده و ۲۰ واحد آب مخلوط کنید. برای این کار از اسفنج استفاده کنید، محلول را در مناطق آسیب دیده بمالید و اجازه دهید تا خشک شود.

چگونه می‌توان سطوح خارجی را از شر کپک خلاص کرد؟

نظافت منزل محدود به سطوح داخل خانه نیست. کپک در خارج از خانه‌ی شما نیز وجود خواهد داشت که البته با یک محلول سفید کننده‌ی کلر دار به راحتی برطرف خواهد شد. یک گالن آب را با یک فنجان سفید کننده مخلوط کنید و مطمئن شوید که گیاهان و علف‌های اطراف خانه را با ورقه‌های پلاستیکی سنگین پوشانده‌اید. قبل از استفاده از محلول، مناطق کپک زده را با آب مرطوب کنید و حتما از عینک ایمنی، دستکش . ماسک استفاده کنید.

نحوه‌ی از بین بردن کپک در لوازم چرمی

برای تمیز کردن وسایل چرمی که روی آن‌ها کپک زده است، ابتدا آن‌ها را بیرون بیاورید. سپس، از پارچه‌ی آغشته به سرکه‌ی سفید استفاده کرده و سطح آن را تمیز کنید. با استفاده از صابون و آب گرم، سرکه را تمیز کرده و با پارچه‌ی جدید و تمیز خشک کنید. این کار باید آن‌قدر خوب باشد که کپک را از روی چرم پاک کند.

نحوه‌ی از بین بردن کپک قارچی در حمام و دستشویی

دستشویی و حمام به دلیل مرطوب بودن، متداول‌ترین قسمت خانه برای انتشار کپک هستند. به همین دلیل، این قسمت‌ها باید بیشتر از سایر بخش‌ها در نظافت منزل مورد توجه قرار گیرند. برای از بین بردن کپک در کاشی دستشویی و حمام می‌توانید ۱ واحد سفید کننده را با ۱۶ واحد آب مخلوط کرده و مستقیما به ناحیه‌ی کپک زده بمالید. اجازه دهید محلول به مدت ۱۵ دقیقه بماند و سپس اسکراب کنید. اما بیشترین بخش حمام که معمولا در آن کپک مشاهده می‌شود، دوش است. در ادامه وسایل مورد نیاز و همچنین روش از بین بردن کپک در دوش حمام را بررسی خواهیم کرد؛

وسایل لازم برای برداشتن کپک از درپوش دوش

قبل از شروع به تمیز کردن کپک و نظافت منزل، اطمینان حاصل کنید که تمام موارد لازم را به صورت آماده دارید. این یک لیست طولانی نیست و احتمالا در حال حاضر همه‌ی آن‌ها را در دسترس دارید:

 • سفید کننده (بسته به نوع استحکام محصولی که می‌خواهید استفاده کنید، سرکه، پراکسید هیدروژن و آمونیاک همه مناسب هستند. حتی می‌توانید با جوش شیرین و آب یک خمیر درست کنید و آن را به آب بندی‌ها بمالید تا به بیرون کشیدن کپک و ضد عفونی شدن آن کمک کنید. ما سفید کننده را انتخاب کرده‌ایم زیرا یکی از موثرترین پاک کننده‌های موجود برای از بین بردن کپک است.)
 • قوطی اسپری
 • گلوله‌های پنبه‌ای
 • اسفنج یا مسواک
 • برس یا فرچه
 • دستکش لاستیکی

 نحوه‌ی پاک کردن دوش

اکنون که همه‌ی وسایل مورد نیاز برای از بین بردن کپک را جمع‌آوری کردید، وقت آن است که به نظافت منزل بپردازید:

 1. فرچه یا برس را کف دوش بکشید تا مطمئن شوید گرد و غبار یا کثیفی با محلول تمیز کننده مخلوط نمی‌شود.
 2. دستکش‌های لاستیکی خود را بپوشید و از ۱ واحد سفید کننده و ۱۰ واحد آب را در بطری اسپری خود بریزید و یک محلول سفید کننده درست کنید.
 3. محلول سفید کننده را به مقدار بسیار زیاد روی کپک به طور مستقیم اسپری کنید و اجازه دهید تا ۵ الی ۱۰ دقیقه بماند.
 4. با اسفنج یا مسواک به آرامی روی لکه‌های کپک در درزهای دوش بمالید.
 5. اگر لکه‌های کپک سرسخت و سفت بودند، ممکن است لازم باشد آن‌ها را خیس کنید. گلوله‌های پنبه‌ای خود را با محلول سفید کننده‌ی خود آغشته کنید، آن‌ها را در امتداد درزبندی جایی که لکه می‌بینید ردیف کنید و به آن‌ها اجازه دهید یک شب در آن قسمت بمانند.
 6. دوش را بشویید و مطمئن شوید تمام مواد شیمیایی شسته و پاک شده‌اند. سپس، با پارچه‌ی مرطوب تمام قسمت‌های آن را پاک کنید و از دوش براق و بدون کپک لذت ببرید!

چه عواملی باعث ایجاد کپک در زیر بشقاب دوش و دوغاب کاشی می‌شود؟

کپک در مکان‌هایی مرطوب و تاریک رشد می‌کند. اگر شما مصالح ساختمانی مستعد به رشد کپک، مانند دوغاب، درزگیر و حتی فرش حمام دارید، به احتمال زیاد کپک در آن‌ها رشد خواهد کرد. تهویه‌ی ضعیف نیز عامل اصلی رشد کپک است. خشک نگه داشتن دوش با باز نگه داشتن درب و راه اندازی فن حمام بعد از هر بار حمام کردن می‌تواند از رشد کپک جلوگیری کند. هر هفته اسپری محلول سرکه نیز برای جلوگیری از رشد کپک بسیار مناسب است.

برای یک فرد معمولی، کپک زدن زیر دوش به احتمال زیاد خطراتی برای سلامتی ندارد، به خصوص اگر در نظافت منزل یا ضد عفونی کردن آن مهارت دارید. اما افراد با بیماری خاص مانند آسم که به کپک حساسیت دارند، بهتر است به طور حرفه‌ای آن‌ها را از بین ببرند.

با توجه به موارد ذکر شده، کشف کپک در خانه و تمیز کردن آن، یک اقدام جدی در نظافت منزل است. زمانی که سریع و درست عمل کنید‌، می‌توانید مطمئن باشید که کاملا از تجمع کپک‌های قارچی خلاص شده‌اید. در هر مرحله می‌توانید این کار را به متخصصان بسپارید تا این مشکل را به شکل تخصصی حل کنند.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: