به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

واحدهای کوچک آپارتمانی فرصت داشتن حیاط و فضای سبز را از ما گرفته است. اما هنوز هم راه‌های ساده‌ای وجود دارد تا برای فضای داخلی خانه، فضای سبز دلخواهتان را طراحی کنید. در واقع برای طراحی فضای سبز، همیشه لازم نیست محیط وسیعی را در اختیار داشته باشیم. حتی محدودیت فضا می‌تواند خلاقیت شما را برای در نظر گرفتن چند گلدان طبیعی در گوشه و کنار خانه، دو چندان کند.

طراحی فضای سبز را با گلدان‌های کوچک آغاز کنید

طراحی فضای سبز را با گلدان‌های کوچک آغاز کنید

اگر فضای کوچکی در اختیار دارید، بهتر است طراحی فضای سبز را با یک یا دو گلدان ساده و کوچک شروع کنید. گلدان‌ها را جایی قرار دهید که هم نور مورد نیازشان را دریافت کنند و هم به خوبی در دید شما قرار بگیرند و بتوانید هر لحظه از روز با دیدنشان انرژی مضاعفی بگیرید. نکته مهم‌تر این است که از خودتان توقع زیادی نداشته باشید. گیاهی را انتخاب کنید که هم مقاومت بالایی داشته باشد و هم نگهداری از آن آسان باشد. اگر می‌خواهید گلدانی داشته باشید که بتوانید از محصول آن استفاده کنید، بهتر است از کاشت سبزیجات شروع کنید.
اگر حیوان خانگی دارید، مراقب باشید برگ‌های گیاه مورد نظرتان برای حیوانات سمی نباشد.

گلدان‌ها را جایی در معرض دید قرار دهید

گلدان‌ها را جایی در معرض دید قرار دهید

یکی از نکاتی که در طراحی فضای سبز در فضاهای کوچک باید به آن توجه کنید آن است که به جای استفاده از تعداد زیادی گلدان، توجهتان را به نقاطی از خانه معطوف کنید که معمولا کسی از آن فضاها برای قرار دادن گل و گیاه استفاده نمی‌کند. به جز شومینه و پایین پنجره‌ها، نقاط دیگری هم در خانه وجود دارند که می‌توانید چند گلدان کوچک در آن قرار دهید. مثلا برای داخل حمام می‌توانید از چند شاخه اکالیپتوس استفاده کنید.

گلدان‌ها را متناسب با میزان نور خانه انتخاب کنید

گلدان‌ها را متناسب با میزان نور خانه انتخاب کنید

حتما قرار نیست خانه‌ای جنوبی با پنجره‌های بزرگ و قدی داشته باشید تا بتوانید نور لازم برای رشد گیاهان را در داخل خانه فراهم کنید. برخی گیاهان نور دوست هستند و باید در روز نور کافی دریافت کنند اما در مقابل گیاهان دیگری نیز وجود دارند که با نور غیر مستقیم خورشید و حتی در سایه نیز رشد می‌کنند. بنابراین اولین کاری که قبل از خرید چند گلدان تازه باید انجام دهید این است که از میزان نور فضای داخل خانه مطمئن شوید. سپس با یک باغبان کاربلد مشورت کنید تا لیستی از گیاهانی که می‌توانید در خانه نگهداری کنید را به شما بدهد.

به اندازه گلدان‌ها دقت کنید

به اندازه گلدان‌ها دقت کنید

باغبانی در فضای کوچک به گلدان‌های کوچک‌تر نیز نیاز دارد. همچنین قرار دادن چندین و چند گلدان کنار هم در گوشه‌ای از خانه توصیه نمی‌شود. هر کدام از گیاهان باید فضای مورد نیاز برای رشد را در اختیار داشته باشند. از طرفی برخی گیاهان اگر کنار هم قرار بگیرند، با یکدیگر سازگاری ندارند و خشک می‌شوند. بنابراین هنگام انتخاب نوع و تعداد گلدان‌ها به این نکته توجه کنید و متناسب با فضایی که در اختیار دارید، گلدان تهیه کنید.

از طراحی فضای سبز در بالکن و تراس غافل نشوید

از طراحی فضای سبز در بالکن و تراس غافل نشوید

حتی اگر بالکن یا تراس کوچکی در اختیار دارید، به هیچ وجه از آن غافل نشوید. فضای تراس از آن‌جایی که با محیط بیرون و نور طبیعی خورشید در ارتباط است، مکان ایده‌آلی برای کشت گلدان‌های کوچک سبزی به حساب می‌آید. همچنین گلدان‌های مخصوصی وجود دارد که می‌توانید به نرده‌ و حفاظ بیرون پنجره وصل کنید و در آن سبزیجات مختلف بکارید.

گیاهی را انتخاب کنید که تمام سال گل بدهد

گیاهی را انتخاب کنید که تمام سال گل بدهد

مسلما دوست ندارید گلدانی داشته باشید که فقط در بهار و اوایل تابستان گل می‌دهد و بعد در فصل سرد سال به آن رسیدگی کنید تا دوباره در بهار گل بدهد. گیاهان آپارتمانی معمولا از بین گیاهانی انتخاب می‌شوند که تمام طول سال سبز و پر برگ هستند و همچنین در اغلب اوقات می‌توانید شکوفه‌ها و گل‌های آن را ببینید.

تمام نکاتی که گفتیم برای طراحی فضای سبز در داخل خانه، مهم است. اگر احساس می‌کنید به راهنمایی بیشتری نیاز دارید می‌توانید از تجربیات یک باغبان حرفه‌ای استفاده کنید.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: