به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

ترکیب کاغذ دیواری و نقاشی ساختمانی، یکی از ترکیب‌های جذاب و پرطرفدار برای طراحی داخلی خانه به حساب می‌آید. یکی از دغدغه‌های قبل از خرید و نصب کاغذ دیواری، میزان دوام و قابل شستشو بودن کاغذ دیواری است. اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره انواع کاغذ دیواری از نظر گرید و مقاومت داشته باشید و با روش‌های شستشوی کاغذ دیواری آشنا شوید، تا انتها با ما همراه باشید.

انواع کاغذ دیواری

در یک دسته‌بندی کلی، کاغذ دیواری‌ها را می‌توان به دو دستهٔ کاغذ دیواری‌های غیر قابل شستشو و کاغذ دیواری‌های قابل شستشو تقسیم‌بندی کرد. کاغذ دیواری‌های دستهٔ اول، همان کاغذ دیواری‌های نازکی هستند که عمرشان روی دیوار شما بیشتر از یک یا دو سال نخواهد بود. این نوع کاغذ دیواری برای کسانی مناسب است که هم نمی‌خواهند هزینه زیادی صرف خرید کاغذ دیواری کنند و هم دوست دارند در فواصل زمانی کوتاه‌تری چیدمان خانه را تغییر دهند. و البته از همه این‌ها مهم‌تر، قرار نیست نگران جای دست و ماژیک بچه‌ها روی دیوار باشند!

در حالی‌که کاغذ دیواری‌های غیرقابل شستشو از جنس کاغذ هستند، جنس کاغذ دیواری‌های قابل شستشو از کاغذ نیست. جنس غیر کاغذی و پوششی از وینیل روی بافت کاغذ دیواری، باعث می‌شود کاغذ دیواری در برابر آب و رطوبت مقاوم شود. البته باز هم این کاغذ دیواری‌ها بر اساس جنس و میزان مقاومتی که دارند به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  • کاغذ دیواری با قابلیت شستشوی کم
  • کاغذ دیواری با قابلیت شستشوی متوسط
  • کاغذ دیواری با قابلیت شستشوی زیاد

نکتهٔ دیگری که باید بدانید این است که از نظر محیط زیستی بعضی از این کاغذ دیواری‌ها ممکن است آسیب‌زا باشند. برای مقاومت بیشتر کاغذ دیواری، سازنده‌ها ممکن است از درصد بیشتری پلاستیک در ساخت کاغذ دیواری استفاده کنند که در محیط زیست تجزیه‌پذیر نخواهد بود. بنابراین هر زمان که قصد تعویض یا جدا کردن کاغذ دیواری را داشتید، تفکیک زباله را جدی بگیرید.

بهترین روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری

روش شستشو بر اساس نوع کاغذ دیواری مشخص می‌شود. اگر کاغذ دیواری شما قابل شستشو نیست، باید بیشتر مراقب باشید. گردگیری روزانه و تمیز کردن سطحی کاغذ دیواری با اسفنج خشک بهترین روش ممکن است.

اما در مورد شستشوی انواع دیگر و قابل شستشوی کاغذ دیواری، روش‌های مختلفی وجود دارد. تنها نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که قبل از استفاده از شوینده‌های مختلف حتما روی قسمت کوچکی از کاغذ دیواری آن را تست کنید تا مطمئن شوید روی رنگ کاغذ دیواری تاثیر منفی نمی‌گذارد.

برای شستشوی کاغذ دیواری چند قطره مایع ظرفشویی را در مقدار مناسبی آب گرم حل کنید. حوله یا اسفنجی تمیز را در محلول فرو کنید و بعد آب اضافه را بچلانید. حالا به کمک اسفنج و با حرکات دورانی و بالا به پایین سطح کاغذ دیواری را تمیز کنید. به خاطر داشته باشید از شوینده‌ها نباید به میزان زیاد استفاده کنید. همچنین اسفنج را به آرامی و با ملایمت روی دیوار بکشید.

خشک کردن کاغذ دیواری بعد از شستشو

بعد از شستشو با شوینده، نوبت به خشک کردن کاغذ دیواری می‌رسد. با این‌که کاغذ دیواری شما نسبت به آب و رطوبت نفوذناپذیر است اما تا جای ممکن نباید اجازه دهید ماده شوینده و رطوبت در کاغذ دیواری باقی بماند. بنابراین یک سطل آب و یک دستمال تمیز بردارید و روی کاغذ دیواری را با آب تمیز بشویید. بعد از این کار با یک دستمال تمیز دیگر، کاغذ دیواری را بلافاصله خشک کنید.

کاغذ دیواری جلوه‌ای خاص و بی‌نظیر به دیوارهای خانه می‌بخشد. اما این جلوه تا زمانی چشم‌نواز خواهد بود که به خوبی از کاغذ دیواری نگهداری کنید. به جز شستشوی کاغذ دیواری که شاید هر چند ماه یک بار لازم شود انجامش دهید، کارهای دیگری هم هست که باید انجام شوند. کارهای ساده‌ای مانند گردگیری با دستمال یا جاروبرقی. اگر از خدمات نظافت برای رسیدگی به کارهای خانه استفاده می‌کنید، این بار گردگیری کاغذ دیواری را هم از نیروی کاربلد نظافتی‌تان درخواست کنید.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: