آبپاش اسفنج لوله‌بازکن خاک‌انداز سطل آشغال جارو Retry

نگهداری قالی متفاوت از نگهداری فرش است!

تحریریه بلاگ

موقع تمیزکاری خانه، به همان شیوه‌ای که فرش‌ها را تمیز می‌کنیم، قالیچه‌های خانه را هم تمیز می‌کنیم. بعید است که از شوینده‌های متفاوتی برای شستشوی فرش و قالیچه استفاده کنیم. اما باید بدانیم که قالی و قالیچه به مراتب ظریف‌تر از فرش است. اصطلاح معروفی‌ست که می‌گوید: “فرش هر چه بیش‌تر پا بخورد، ارزشش بیش‌تر خواهد شد.” اما در مورد قالیچه‌ها این‌طور نیست. از نظر ظرافت و میزان مقاومت، قالیچه‌ نسبت به فرش، مراقبت بیش‌تری می‌خواهد.
با ما همراه باشید تا دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم.

 

آیا قالی هماهنند فرش نیاز به شستشو دارد؟

پاسخ این است: بله! قالی و قالیچه دقیقا مانند فرش و بقیه‌ی لوازم خانه نیاز به شستشو و مراقبت دارد. اما این شستشو باید متناسب با قالیچه‌ی شما باشد. استفاده از شامپو فرش همیشه گزینه‌ی مناسبی نیست. چرا که بعضی از شامپوها قدرت شویندگی بالایی دارند و فقط برای شستشوی فرش‌مناسب‌اند. برای قالی‌ها از شامپو فرش در دفعات کمتر و یا به میزان کمتری استفاده کنید. به جز شامپو فرش، یک تکنیک خانگی دیگر نیز در دسترس است. از ترکیبِ آب گرم، کمی سرکه‌ی سفید و چند قطره مایع لباسشویی برای تمیز کردن و پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید.ترکیبی ملایم که به بافت قالی، آسیبی وارد نخواهد کرد.

به جز این مورد، مراحل زیر را برای تمیز کردن قالی به یاد داشته باشید:
یک. ابتدا قالی را بتکانید و برعکس کنید. با جاروبرقی به خوبی پشت قالی را جارو بکشید و تمیز کنید.
دو. قالی را برگردانید و در جهت خوابِ بافت قالی، روی آن جارو بکشید. در این مرحله مراقب ریشه‌ها باشید.
سه. با یک فرچه‌ی تمیز یا جارو دستی، به آرامی سطح قالی را تمیز کنید ( به‌خصوص اگر از حیوانات خانگی مانند گربه نگهداری می‌کنید، رعایت این مرحله ضروری‌ست.) سپس ریشه‌ها را با دست مرتب کنید.

 

آیا می‌توان قالی‌ها را با ماشین لباسشویی شست؟

همه‌چیز بستگی به نوع قالی شما و دستورالعمل شستشوی آن دارد. بعضی از قالی‌ها را فقط با شستشوی دستی می‌توان تمیز کرد و ماشین لباسشویی به آن آسیب می‌رساند. اما طبق یک قاعده‌ی کلی قالی و قالیچه‌های بافته شده را می‌توان با ماشین لباسشویی شست. در حالی‌که سایر انواع قالی‌ها به قدری ظریف هستند که به این شیوه نمی‌توان آن‌ها را شست. با این وجود توصیه می‌شود موقع شستشوی قالی با ماشین لباسشویی، آن را در یک کیسه‌ی پارچه‌ای از جنس کتان قرار دهید تا به صورت مستقیم با مواد شوینده در ارتباط نباشد.

 

از قالی‌های نفیس چگونه نگهداری کنیم؟

ممکن است در خانه‌ی شما هم یک یا چند قالی نفیس باشد که دوست دارید به خوبی از آن‌ها نگهداری کنید. نکات زیر برای شما هستند:
یک. بهتر است زمان‌هایی که مهمان ندارید و یا از قالیچه استفاده‌ای ندارید، روی آن یک روانداز پهن کنید.
دو. هنگام استفاده از جاروبرقی، آن را روی کم‌ترین درجه‌ی مکش قرار دهید و به آرامی و در جهت خوابِ قالی، آن را جارو کنید.
سه. در صورت ایجاد لکه، از ترکیب سرکه، آب گرم و مایع لباسشویی که قبلا به آن اشاره کردیم، استفاده کنید.
چهار. اگر احساس می‌کنید قالی شما بوی بدی به خود گرفته است، از پودر بچه یا تالکوم استفاده کنید. مقداری پودر بچه را روی قالی بریزید، یک شب تا صبح صبر کنید و سپس با جارو برقی قالی را تمیز کنید.

 

هرچند وقت یک‌بار باید قالی‌ها را تمیز کرد؟

این سوالی‌ست که پاسخ دادن به آن بستگی به سبک زندگی و میزان استفاده‌ی شما از قالی دارد. اما بهتر است تمیز کردن آن را به برنامه‌ی هفتگی خود اضافه کنید. اما اگر لکه‌ای روی قالی ایجاد شد، هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام کنید.