به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

چرا به خدمات نظافت منزل نیاز داریم؟ دلایل مختلفی دارد. در حالی‌که بعضی از افراد تنها برای مواقع خاص مانند خانه‌تکانی و نظافت دوره‌ای خانه احتیاج به حضور یک نیروی کاربلد نظافتی دارند، بعضی دیگر به صورت دائم به خدمات نظافت نیاز دارند. بیشتر متقاضیان خدمات نظافت کسانی‌اند که به دلیل کهولت سن یا اشتغال به فعالیتی تمام‌وقت به خدمات نظافت نیاز دارند. در این میان بهترین گزینه برای دریافت خدمات نظافت چیست؟ اعتماد به یک شرکت معتبر خدمات نظافت یا همکاری با نظافتچیانی که احتمالا از طریق دوست و آشنا به ما معرفی می‌شوند؟

امروز با بیان چند تجربه واقعی و مقایسه آن‌ها، سعی می‌کنیم بهترین و واقعی‌ترین تصویر از عملکرد شرکت‌های خدماتی و نیروهای نظافتی فعال در صنف نظافت را ترسیم کنیم. پس با اسپارد مگ همراه باشید.

فعالیت قانونی شرکت‌های معتبر خدمات منزل: از رویا تا واقعیت!

با جستجوی عبارت «شرکت خدمات نظافت منزل» با انبوهی از اسم‌ها و شماره‌تماس‌ها روبه‌رو خواهید شد که هر یک با ادعاهایی مانند «اعزام نظافتچی حرفه‌ای به تمام نقاط تهران» یا «اعزام نیروی آقا یا خانم در اسرع وقت» و یا از همه عجیب‌تر با ادعای «برگشت کامل وجه در صورت نارضایتی مشتری» خدمات خود را ارائه می‌کنند. یکی از نابه‌سامانی‌های اساسی در مورد فعالیت شرکت‌های خدماتی، نبود اتحادیه‌ای ویژه برای نظارت بر فعالیت این شرکت‌هاست.

هر چند قرار بود فعالیت شرکت‌های خدماتی زیرنظر اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان انجام شود، اما آن‌چه مشخص است این است که این اتفاق هنوز نیفتاده است. پس اگر شرکتی ادعای فعالیت معتبر و قانونی دارد، در بهترین شرایط از اتاق اصناف و بازرگانی مجوزهای لازم را گرفته‌ است. اما در واقعیت به خاطر داشته باشید تعداد شرکت‌های معتبر خدمات نظافتی بسیار کم و انگشت‌شمار است. این شرکت‌ها را می‌توانید از روی نام، سابقه سال‌های فعالیت و بررسی مجوزها بشناسید.

شرکت‌های آنلاین نظافت: تجربه‌ای جدید از خدمات

از حدود دو سال پیش و بعد از رونق گرفتن کسب و کارهای آنلاین مانند اسنپ و دیجی‌کالا، کم کم نام اپلیکیشن‌های مختلفی در حوزه خدمات منزل به گوش می‌رسید. اپلیکیشن‌هایی که کار خود را با ارائه سرویس‌های نظافت برای خانه و محل کار آغاز کردند. ادعای تمام این شرکت‌ها اعزام نیروی آموزش‌دیده، ماهر و با تجربه نظافتی و تامین امنیت مشتری در طول سفارش بود. ادعایی که تنها زمان ثابت می‌کرد این شرکت‌ها تا چه حد بر تعهدات خود پایبند خواهند ماند.

جستجوی عبارت خدمات آنلاین

با ورود اپلیکیشن‌های مختلف خدماتی، جستجوی عباراتی مانند خدمات آنلاین و اپلیکیشن نظافت نیز روندی صعودی پیدا کرده است.

با گذشت زمان و شناخت نیازهای افراد از خدمات نظافت، هم بر تعداد اپلیکیشن‌های نظافت اضافه شد و هم تلاش این کسب و کارها برای ارضای نیاز جامعه دو چندان شد. البته باید به خاطر داشت اپلیکیشن‌ها و استارتاپ‌های زیادی قصد دارند بخش عمده‌ای از بازار خدماتی را از آن خود کنند و در این میان تنها تعداد محدودی از این اپلیکیشن‌های خدماتی توانسته‌اند خدماتی قابل قبول و ممتاز ارائه کنند.

چه نهادی بر روند فعالیت شرکت‌های اینترنتی خدماتی نظارت دارد؟

اپلیکیشن‌های نظافت و شرکت‌های خدمات آنلاین منزل علاوه بر اخد مجوزهای لازم مثل مجوز ثبت و پروانه کسب لازم است از نهادهای دیگر مانند اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی نیز مجوز بگیرند. همچنین اخذ و درج نماد اعتماد الکترونیکی در سایت شرکت خدماتی لازم است. در کنار نماد اعتماد الکترونیکی، همکاری با پلیس فتا در زمینه بررسی سوءپیشنیه افرادی که به عنوان نیروی نظافت جذب و استخدام این شرکت‌ها می‌شوند، به تامین امنیت سفارش‌های نظافت کمک می‌کند.

شرکت‌های خدمات آنلاین نظافت به جز مراحل ثبت قانونی شرکت‌های نظافتی لازم است از نهادهای دیگری که بر کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین نظارت دارند نیز اجازه فعالیت بگیرند.

شرکت‌های سنتی خدمات نظافت چگونه فعالیت می‌کنند؟

حقیقتی که در همین ابتدا باید بگوییم آن است که شرکت‌های نظافتی معتبر و دارای مجوز بسیار کم و انگشت شمار هستند. تا جایی که از میان هزار شرکت خدمات نظافتی فعال، تنها حدود سی یا چهل شرکت خدماتی هستند که زیر نظر اتاق اصناف فعالیت می‌کنند، یعنی چیزی حدود چهار درصد!

اما چرا شرکت‌ها اقدام به اخذ مجوز و فعالیت قانونی نمی‌کنند؟ پاسخ ساده است. راه‌اندازی چنین کسب و کاری نیاز به سرمایه چندانی ندارد، تا جایی که بسیاری از این «به اصطلاح شرکت‌ها!» در برخی ایام خاص سال مانند شب عید تنها با داشتن یک خط تلفن ثابت و پخش تراکت و آگهی شروع به کار می‌کنند. اگر دقت کرده باشید در بیشتر آگهی‌های نظافت خانه و محل کار تنها یک شماره تلفن ثابت یا شماره همراه درج شده و خبری از آدرس یا اطلاعات بیشتر نیست.

عدم درج آدرس اولین نشانه‌ای است که بر فعالیت غیرمجاز واحد اشاره می‌کند. چرا که در صورت وجود آدرس مشخص و با پیگیری شکایات افراد ناراضی، محل شرکت پلمپ خواهد شد.

درج آدرس شرکت خدمات نظافتی به معنای فعالیت قانونی آن نیست. بسیاری از شرکت‌های خدمات نظافتی تنها نسبت به ثبت شرکت اقدام کرده‌اند و فاقد مجوزهای لازم از طرف اتحادیه برای فعالیت قانونمند و معتبر هستند.

اعتماد به شرکت‌های نظافتی یا نیروهای مستقل نظافتچی؟

اگر تا به این‌جای مطلب را خوانده باشید، اطلاعات زیادی در مورد شرکت‌های معتبر و غیر معتبر خدمات منزل کسب کرده‌اید. در کنار شرکت‌های خدماتی آنلاین و سنتی، گزینه‌ای دیگر هم وجود دارد و آن اعتماد به افرادی است که غالبا توسط دوستان و آشنایان به یکدیگر معرفی می‌شوند و کار نظافت خانه را به عهده می‌گیرند. تا اینجا همه‌چیز عالی به نظر می‌رسد! ارتباط مستقیم با یک نیروی قابل اعتماد و کارآزموده که توسط بستگان به شما معرفی شده و به نظر می‌رسد امتحانش را در کار نظافت پس داده است. اما این همه ماجرا نیست. برای روشن‌تر شدن موضوع توجهتان را به نکات زیر جلب می‌کنیم:

انجام سفارش نظافت در خانه شما توسط فرد به معنای امضای قراردادی نانوشته است که در آن نیروی نظافتچی در ازای دریافت دستمزد نظافت، اقدام به نظافت خانه شما در ساعات معین می‌کند. اما در واقعیت…

  • در واقعیت قراردادی بین شما و نیروی نظافت امضا نشده است. در صورت بروز کوچکترین اتفاقی مانند خسارت یا سرقت امکان پیگیری وجود ندارد.
  • گاهی لازم است از یک ماه قبل با نیروی نظافت هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا به شما وقت بدهد.
  • هزینه‌ها از قبل مشخص نیست و در بیشتر مواقع هزینه‌ای بیشتر تحت عنوان انعام نیز به او پرداخت می‌کنید.
  • در صورتی که از کار نظافتچی ناراضی هستید، چاره‌ای جز تحمل و پرداخت هزینه نخواهید داشت. در حالی‌که سرویس‌های آنلاین خدماتی امکان تغییر متخصص در ساعت اول سفارش را فراهم کرده‌اند.

البته به خاطر داشته باشید مواردی که گفته شد قرار نیست همیشه اتفاق بیفتند. در شرایط مختلفی ممکن است حضور و همکاری با نیروی نظافتچی آزاد برای شما مناسب‌تر باشد. اما در صورت استخدام و همکاری با نیروی نظافتی همیشه به نکات و موارد امنیتی دقت کنید.

نتیجه‌گیری

نتیجه آن‌که توصیه می‌کنیم خدمات نظافت منزل را از طریق شرکت‌های خدمات منزل دریافت کنید. اما نه هر شرکتی! تنها شرکت‌های معتبر خدمات نظافت منزل قابل اعتماد هستند. هر چند تعداد این شرکت‌ها کم و انگشت‌شمار هستند و پیدا کردنشان کمی سخت به نظر می‌رسد، اما کاملا ارزشش را دارد.

یکی از ساده‌ترین روش‌ها، انتخاب از میان شرکت‌های آنلاین خدماتی است. تجربه مشتریان، ارزیابی محیط و امکانات اپلیکیشن و تماس با واحد پشتیبانی به شما کمک می‌کند انتخابی صحیح و رضایت‌بخش داشته باشید.

اسپارد به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین شرکت‌های آنلاین ارائه دهنده سرویس‌های مختلفی همچون نظافت، مبلشویی، قالیشویی، نقاشی و… همراه شماست تا با آسودگی خیال در هر ساعت از شبانه‌روز ثبت سفارش کنید و برای همیشه با دغدغه پیدا کردن بهترین متخصصین حوزه خدمات منزل خداحافظی کنید.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: