به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

کمد کپسولی یا capsule wardrobe عبارتی است که اولین بار توسط «سوزی فاکس» در دهه هفتاد میلادی مطرح شد. طبق تعریف خانم فاکس کمد کپسولی، کمدی است که در آن با قرار دادن تعداد محدودی از لباس‌های ضروری مانند شلوار، پیراهن، مانتو، شال، تی‌شرت و… باید سعی کنید برای مناسبت‌های مختلف ست‌های جدید خلق کنید.

محدودیت در تعداد لباس، شما را مجبور می‌کند سراغ لباس‌هایی بروید که می‌توانید در موقعیت‌های مختلف مانند محل کار، مهمانی‌های دوستانه یا پیاده‌روی و خرید هم بپوشید.

چرا باید سراغ کمد کپسولی رفت؟

افراد زیادی هستند که کمد لباس‌شان از لباس‌های جدید و قدیمی در حال انفجار است اما با این وجود برای هر مراسمی احساس می‌کنند باید سراغ خرید لباس جدید بروند. روندی که کمد لباسشان را به کوهی از لباس‌های پوشیده نشده تبدیل می‌کند. این قضیه تا جایی ادامه پیدا می‌کند که با دیدن بعضی از لباس‌ها، تازه به خاطر می‌آورند که چنین لباسی هم در کمدشان داشته‌اند.

کمد کپسولی یعنی در ابتدای هر فصل، تعداد محدودی از لباس‌هایمان را انتخاب و جدا کنیم و به کمک آن‌ها، ست‌های متفاوتی برای محل کار، دانشگاه، مهمانی‌ها، پیاده‌روی و… خلق کنیم.

کمد کپسولی به شما یاد می‌دهد که مصرف‌گرا نباشید و هزینه‌هایتان را مدیریت کنید. و البته فریب تبلیغات آنلاین و ویترین رنگارنگ فروشگاه‌ها را هم نخورید! این‌جا برایتان نوشته‌ایم  از راز و رمز داشتن لباس‌هایی ماندگار نوشته‌ایم.

کمد کپسولی روی تصمیم‌ها و سبک زندگی شما تاثیرگذار است

کمد کپسولی بیش‌تر از آن‌که یک تمرین عملی باشد، یک چالش ذهنی است. ذهن شما با پایبندی به قواعد کمد کپسولی مجبور می‌شود تا سراغ انتخاب لباس‌هایی برود که بتوانید در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف بپوشید. چالشی که روی سلیقه و عادات شما در خرید کردن نیز تاثیرگذار است.

با کمد کپسولی، دیگر خبری از لباس‌های کوچک شده و دیده نشده در اعماق کمد لباس نیست و دیگر کسی جمله «من هیچی ندارم بپوشم!» را از شما نخواهد شنید.

به غیر از انتخاب لباس، نگهداری از لباس هم اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند.باید بتوانید تا حد امکان در سه ماهی که پیش رو دارید، تمام لباس‌هایتان را به تمیزی و مرتبی روز اول نگه دارید. البته برای تمیز و مرتب نگه‌داشتن لباس‌هایتان خدمات خشکشویی اسپارد شما را تنها نخواهد گذاشت. 🙂

قوانین چیدمان در کمد کپسولی

۱. یک تم رنگی انتخاب کنید. مثلا یک یا دو رنگ اصلی را انتخاب کنید که با اکثر رنگ‌های مورد علاقه‌تان هماهنگ می‌شوند. رنگ‌هایی مانند مشکی، سفید، قهوه‌ای، خاکستری یا سرمه‌ای از رنگ‌هایی هستند که به آسانی با بیش‌تر رنگ‌ها ست می‌شوند. برای انتخاب شلوار، کیف دستی، کت و مانتو سراغ طیف‌های تیره و روشن رنگ‌های اصلی‌تان بروید. برای پیراهن، اکسسوری و تی‌شرت سراغ رنگ‌هایی روشن‌تر از رنگ‌های اصلی‌تان بروید.

۲. به فرم بدنتان دقت کنید و بر اساس آن لباس‌هایتان را انتخاب کنید. لباس‌هایی را برای کمد کپسولی‌تان انتخاب کنید که با پوشیدن آن‌ها راحت هستید و از دیدن خودتان با آن لباس در آینه هم احساس زیبایی می‌کنید و هم احساس راحتی.

۳. هنگام انتخاب، لباس‌هایی که به نظرتان مناسب هستند را نزدیک صورتتان نگه دارید و رنگ لباس را با رنگ بدنتان مقایسه کنید. اگر در انتخاب رنگ دقیق و هوشمندانه عمل کنید، در ادامه ست کردن لباس‌ها با یکدیگر برایتان بسیار آسان خواهد شد.

۴. بهتر است مدل لباس‌هایی که انتخاب می‌کنید کلاسیک باشد. البته انتخاب لباس‌هایی مناسب با مد و ترند نیز اهمیت دارد اما نباید تمام لباس‌هایتان را بر اساس مد و فشن انتخاب کنید. لباس‌هایی را انتخاب کنید که به روحیه و سلیقه شخصی شما در لباس پوشیدن نزدیک است.

۵. از لباس‌های باکیفیت و پایدار استفاده کنید. لباس‌هایی که از جنس و متریال آن مطمئن هستید و می‌دانید در تمام سه ماهی که پیش رو دارید شما را همراهی خواهند کرد. این نکته را البته هنگام خرید لباس نیز باید مدنظر داشته باشید. (برای آشنایی با روش اصولی پاک کردن لکه‌های رنگی میوه‌های تابستانی از روی لباس، این‌جا را بخوانید.)

یازده لباس، پانزده استایل مختلف!

تصویر بالا، نمونه بسیار خوبی برای کمد کپسولی است. در ردیف اول، یازده لباس مختلف می‌بینید که به کمک آن‌ها، تمام پانزده استایل بعدی که می‌توان در موقعیت‌ها و مناسبت‌های مختلف پوشید، طراحی شده‌اند.

شما چه فکر می‌کنید؟ آماده‌اید با چالش کمد کپسولی مواجه شوید و یک قدم بلند برای حفظ محیط‌زیست، مدیریت هزینه‌ها و البته رشد خلاقیتتان بردارید؟ فراموش نکنید برای مرتب کردن کمد لباس و سر و سامان دادن به اوضاع به هم‌ریخته‌ی آن، خدمات نظافت اسپارد کنار شماست. کافی است یک سفارش نظافت ثبت کنید و در قسمت توضیحات سفارش بنویسید به یک کمک اساسی برای مرتب کردن کمد لباس‎هایتان نیاز دارید! ما شما را تنها نمی‌گذاریم. 😉

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: