به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

سرکه را به عنوان یک شوینده اسیدی و قوی می‌شناسیم که بی‌ضرر است و قدرت پاک‌کنندگی بالایی هم دارد. با این حال بعضی نقاط و وسایل را نمی‌توان با این شوینده دوست‌داشتنی تمیز کرد. با ما همراه باشید.

سطوح گرانیتی و سنگ مرمر

سطوح گرانیتی و سنگ مرمر

درست مانند سطوح سنگی، تمیز کردن سطوح گرانیتی و سنگ‌های مرمر با سرکه نتیجه‌ای جز از بین رفتن براق بودن و شفافیت سنگ به همراه ندارد. در واقع هر شوینده‌ای که ماهیت اسیدی داشته باشد، به سنگ آسیب وارد می‌کند. برای تمیز کردن این سطوح، چند قطره مایع ظرفشویی و چند قطره الکل را در یک لیوان آب بریزید و با آن سطح مورد نظر را تمیز کنید.

چوب واکس‌خورده

چوب واکس‌خورده

سرکه لایه‌ی محافظ و واکس‌خورده‌ی چوب را در خود حل می‌کند و از بین می‌برد. به همین دلیل برای تمیز کردن مبلمان چوبی یا میز و هر وسیله‌ی چوبی دیگری بهتر است از شوینده‌های مخصوص چوب استفاده کنید و تا حد امکان با گردگیری به‌موقع اجازه ندهید مبلمان و وسایل چوبی شما، کثیف شوند.

همچنین هنگام خرید مبل و وسایل چوبی می‌توانید از فروشنده درخواست کنید که به شما روغن و واکس مخصوص چوب را بدهد تا هر چند وقت یک‌بار بتوانید دوباره مبلمان را برق بیندازید.

سطوح سنگی و سرامیکی

سطوح سنگی و سرامیکی

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم، از شوینده‌های اسیدی نباید برای تمیز کردن سنگ استفاده کرد. اگر دیوارهای سرویس بهداشتی شما از جنس کاشی و سنگ است، از سرکه برای نظافت استفاده نکنید. به‌خاطر داشته باشید اگر سنگ و سطوح خانه آسیب ببینند، برای ترمیم آن تنها خدمات کفسابی و نماشویی چاره‌ساز خواهند بود.

تخم‌مرغ خام!

تخم‌مرغ خام

به هر دلیلی ممکن است تخم‌مرغ از دستتان بیفتد روی زمین و بشکند. به‌خاطر داشته باشید برای تمیز کردن آن به هیچ عنوان نباید از سرکه استفاده کنید. چرا که سرکه و پروتئین‌ها و آنزیم‌های داخل تخم‌مرغ با یکدیگر واکنش نشان می‌دهند و تمیز کردن لکه را غیرممکن و سخت می‌سازند.
به جای سرکه از شوینده‌های دیگری مانند صابون و آب گرم استفاده کنید.

در ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی

حضور سرکه در پروسه‌ی شستشو با ماشین لباسشویی اتفاقا باعث می‌شود بوی بد لباس‌ها از بین برود و تمیزتر از همیشه به نظر برسند، اما نه در حضور سفید کننده!
اگر به هر دلیلی از مایع سفیدکننده استفاده می‌کنید، سراغ اضافه کردن سرکه نروید. ترکیب سرکه و سفید کننده منجر به تولید گازی سمی می‌شود که هم برای سلامت شما و هم لباس‌های شما مضر است.

ترکیب سرکه و مایع سفید کننده‌ی لباس منجر به تولید گازی سمی و مضر برای سلامت انسان می‌شود.

سطوح چوبی و پارکت

سطوح چوبی و پارکت

البته همه‌چیز بستگی به نوع چوب و پرداخت و روکش آن بستگی دارد. نظافت کف‌های چوبی و پارکتی با سرکه به صورت کلی توصیه نمی‌شود، اما ممکن است بتوانید با رقیق‌کردن سرکه با آب از این ترکیب برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

در هر صورت، رطوبت و شوینده‌های اسیدی برای چوب و پارکت توصیه نمی‌شوند. پس شما هم بهتر است سراغ استفاده از سرکه برای نظافت سطوح چوبی نروید. 🙂

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی

برای ماشین ظرفشویی بهتر است از شوینده‌های مخصوص و قرص و نمک مخصوص آن استفاده کنید. ممکن است اضافه کردن کمی سرکه باعث شود ظرف‌ها شما درخشان‌تر شوند، اما در دراز مدت به دستگاه شما آسیب وارد خواهد کرد. اگر می‌خواهید از سرکه برای شستشوی ظروف استفاده کنید، می‌توانید کمی سرکه به بطری مایع ظرفشویی‌تان اضافه کنید و با دست ظرف‌ها را بشویید.

مروارید

مروارید

مروارید از مرمر، آهک و کربنات کلسیم تشکیل شده است. اگر در معرض سرکه قرار بگیرد، کربنات کلسیم با سرکه واکنش نشان می‌دهد و در آن حل خواهد شد. به همین دلیل بهترین راه‌حل برای تمیز کردن گردنبند مرواریدتان، کمی آب گرم و صابون است.

به هر حال اگر قصد نظافت خانه و یا محل کارتان را دارید، نیازی نیست به سیاه و سفید دست بزنید. چه برسد به سرکه. فقط کافی‌ست تلفن همراهتان را بردارید و سفارش آنلاین نظافت ثبت کنید تا متخصصین حرفه‌ای خانم و آقای نظافت در محل حاضر شوند و سررشته‌ی امور را به دست بگیرند! 😉

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: