به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

فرش‌ها دارایی ارزشمند و زیبایی در هر خانه هستند. جنس فرش و قالی، رنگ و نوع بافت آن‌ها بسیار متنوع بوده و از جمله معیارهای اصلی برای انتخاب آن‌ها می‌باشند. اگر فرش‌های باکیفیت و مرغوب، به ویژه فرش‌های ابریشمی دستبافت دارید، باید مطمئن شوید که به خوبی از آن‌ها مراقبت می‌کنید. با این کار می‌توانید دوام فرش‌های خود را تضمین کنید. یک فرش استاندارد قبل از اینکه فرسوده شود باید بین ۳ تا ۵ سال و در صورت مراقبت بیشتر می‌تواند مدت طولانی‌تری دوام بیاورد. یکی از مهمترین روش‌ها برای نگهداری و مراقبت از فرش، شستشوی درست و صحیح آن است. از آن جا که امکان شستشوی فرش در اغلب خانه‌ها وجود ندارد، این کار باید توسط متخصصان خبره گیرد. علاوه بر این، شستن فرش و قالی بدون اطلاعات دقیق از جنس آن و همچنین شوینده‌های نامناسب نه تنها کیفیت فرش را از بین می‌برد، بلکه می‌تواند سبب پوسیدگی سریع آن شود. در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با قالیشویی معتبر، انواع روش‌ها و همچنین مزیت‌های آن ارائه خواهیم کرد تا به کمک آن بتوانید بیشتر و بهتر از فرش و قالی خود مراقبت و نگهداری کنید.

چرا به قالیشویی نیاز داریم؟

فرش و موکت انواع مختلفی دارند. به طور سنتی، فرش‌ها از پشم ساخته می‌شوند، اما امروزه بسیاری از آن‌ها از نایلون، پلی پروپیلن، پلی استر یا سایر مواد مصنوعی تهیه می‌شوند. این مواد از مزایای سهولت مراقبت، مقرون به صرفه‌تر بودن و سایر ویژگی‌های خاص برخوردار هستند. مو، گرد و غبار، باکتری‌ها، خاک و سایر آلودگی‌ها در خانه‌ها در فرش جمع شده و به راحتی قابل جداسازی نیستند. اگرچه غالبا، فرش تمیز به نظر می‌رسد اما با بازرسی دقیق می‌توان گرد و غبار و ذرات را مشاهده کرد. به همین دلیل فرش‌ها نیاز به نظافت منظم دارند. نگهداری فرش باید به طور منظم با محصولات تمیز کننده‌ی مخصوص و دستگاه‌های مناسب در یک قالیشویی معتبر آن انجام شود. اما برای از بین بردن آلودگی سطحی، حداقل ۱ الی ۲ بار در هفته فرش خود را با جارو برقی تمیز کنید. این کار باعث می‌شود که گرد و غبار و خاک تا حد زیادی از لابه‌لای پرزهای فرش خارج شده و گیر نکند؛ چرا که اگر این اتفاق بیفتد، فرش تغییر رنگ داده و الیاف آن به سرعت فرسوده می‌شود. جارو برقی نمی‌تواند همه‌ی آلودگی‌ها و گرد و غبار را از بین ببرد. لذا در این صورت فرش می‌تواند به دشمنی برای سلامت کودکان و بزرگسالان و عامل ایجاد حساسیت تبدیل شود. از طرف دیگر، فرش‌ها مساحت زیادی را می‌پوشانند و این مسئله می‌تواند به بروز مشکلات دامن بزند. برای غلبه بر مشکلات ناشی از آلودگی و کثیفی فرش، فقط یک راه حل خاص وجود دارد: تمیز کردن منظم و کامل فرش.

برای تمیز نگه داشتن فرش‌ها، آن‌ها باید حداقل دو بار در سال شسته شوند؛ زیرا پس از مدتی گرد و غبار زیادی در آن‌ها جمع شده و این یک محیط ایده آل برای کنه‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مضر است. علاوه بر این، آلودگی‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند در میان الیاف فرش حفظ شوند. به طور کلی می‌توان گفت که بزرگ‌ترین عیب فرش‌ها عدم بهداشت آن‌ها است.

از آن جا که اغلب راهکارهای خانگی برای تمیز کردن فرش و در عین حال مراقبت و نگهداری از آن کافی نیست، امروزه یک قالیشویی‌‌ معتبر از جمله قالیشویی آنلاین قادر است این کار را به بهترین شکل انجام ‌دهد. به طور کلی قالیشویی به معنی فرایند شستشوی فرش‌ها و قالی‌ها به شکل تخصصی است که توسط افراد خبره در این زمینه صورت می‌گیرد. در زمان‌های گذشته این کار به روش‌های سنتی صورت می‌گرفت اما با توجه به این که امروزه امکان استفاده از روش‌های سنتی و خانگی برای شستن فرش امکان پذیر نیست، به شکل مکانیزه و با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود.

انواع روش‌های قالیشویی

روش‌های مختلف قالیشویی با توجه به نوع فرش و قالی، اعم از دستباف یا ماشینی، و همچنین میزان کثیف بودن آن متفاوت بوده و هر یک به مواد شوینده‌ی متفاوتی نیاز دارند که باید توسط افراد متخصص در این زمینه در قالیشویی معتبر تشخیص داده شوند. این روش‌ها به شیوه‌ی دستی، نیمه اتوماتیک و یا تمام اتوماتیک صورت می‌گیرد. ممکن است فرش با غبارگیری، شستشو با آب، خشک‌شویی یا بخارشویی انجام ‌شود. اگر قصد دارید فرش یا قالی خود را برای شستشو به قالیشویی‌ معتبر تحویل دهید، بهتر است روش‌ شستشوی مناسب برای فرش خود را بشناسید:

تمیز کردن با آب گرم (بخار)

در این روش که به نام بخارشویی نیز شناخته می‌شود، متخصصان قالیشویی معتبر از آب گرم با فشار بالا برای تحریک الیاف فرش و حل شدن آلودگی‌ها در آن استفاده می‌کنند. تمیز کردن فرش با آب گرم به طور معمول شامل استفاده از ماده‌ی تمیز کننده روی سطح آلوده، برس کشیدن فرش و شستشوی آن است. پس از استقرار ماده‌ی تمیز کننده برای مدت زمان کوتاه، فرش توسط دستگاه تمیز کننده‌ی مخصوص شسته شده و در نهایت در دمای مطبوع خشک می‌شود. این روش به طور معمول حدود ۲ ساعت و خشک شدن آن حداقل ۴ ساعت طول می‌کشد.

شستن فرش با شامپو

شستشوی فرش با شامپو تا زمان ورود فناوری کپسول سازی در دهه‌ی ۱۹۷۰ محبوبیت داشت. اگرچه به نظر می‌رسد شستن فرش با شامپو آلودگی‌های عمیق آن را از بین می‌برد، اما ضرر آن از جمله باقی ماندن مقدار زیادی بقایای کف مرطوب در فرش که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا خشک شود، باعث چسبناک شدن فرش می‌شود؛ زیرا پس از شستشو آبکشی نمی‌شود. لذا معمولا این روش تمیز کردن محبوبیت کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد.

کپسوله سازی

کپسوله سازی یکی دیگر از روش‌های شستن فرش در یک قالیشویی معتبر است. در کپسوله سازی با استفاده از فوم از شوینده‌های مصنوعی استفاده شده و بعد از خشک شدن به شکل پودر متبلور می‌شود. ذرات آلودگی شل شده در الیاف فرش پس از خشک شدن فوم تمیز کننده‌ی اعمال شده، درون پودر کپسول جمع می‌شوند و در نهایت، پس از خشک شدن فوم بعد از تمیز شدن، وکیوم و پاک می‌شوند. تکنیک تمیز کردن کپسول سازی فوم از شستن فرش با شامپو پیشی گرفته است زیرا در این روش به آب کمتری نیاز بوده و در مقایسه با شستشوی فرش با شامپو زمان خشک شدن آن کوتاه‌تر است. تمیز کردن کپسول سازی فوم توسط افرادی که طرفدار استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست هستند، بسیار مورد پسند واقع شده است؛ زیرا پس از تمیز کردن، در مقایسه با شامپو فرش، مواد شیمیایی کمتری باقی می‌ماند. اگرچه تمیز کردن فرش‌های کپسوله‌ای نتایج تمیزکاری خوبی را نشان داده است، اما این روش تمیز کردن به دلیل محدودیت فناوری نتوانسته است فرش کثیف سنگین را کاملا تمیز کند.

تمیز کردن با ماشین فرچه

این روش تمیز کردن فرش در قالیشویی معتبر عمدتا شامل تمیز کردن قسمت بالای الیاف آن با استفاده از یک ماشین موتوری سنگین با یک پد چرخشی است که در محلول تمیز کننده غوطه‌ور شده تا خاک را از سطح فرش جذب کند. اگرچه این روش یکی از بهترین شیوه‌ها برای تمیز کردن فرش بدون رطوبت زیاد است اما از آنجا که سرپوش یا فرچه، فرش را به طور عمیق تمیز نمی‌کند، پس از مدت کوتاهی کثیفی زیر فرش به سطح زمین برمی‌گردد و باعث می‌شود که فرش به سرعت دوباره کثیف شود.

خشکشویی

یکی دیگر از روش‌هایی که برای تمیز کردن فرش در یک قالیشویی معتبر از آن استفاده می‌شود، خشکشویی است که یکی از آخرین فناوری‌های تمیز کردن فرش بوده و محبوبیت و تایید روزافزون تولید کنندگان فرش را به دلیل عملکرد موثر و راحتی آن به دلیل عدم نیاز به زمان خشک کردن، به دست آورده است.

از سال ۱۹۸۰ که تکنولوژی تمیز کردن فرش به روش خشکشویی ابداع شد، انواع مختلفی از ترکیبات پاک کننده یا پودرها در بازار تولید شده است. از آنجا که این فناوری در مقایسه با سایر روش‌های معمول تمیز کردن فرش که برای دهه‌ها مورد اعتماد بوده و از آن‌ها استفاده می‌شده، نسبتا جدید در نظر گرفته شده است؛ اگرچه هنوز بسیاری از افراد به کارایی آن شک دارند. نکته‌ی ‌برجسته در تمیز کردن خشکشویی فرش، استفاده از ترکیب تمیز کننده یا پودر در قسمت پایین فرش با استفاده از دستگاهی است که الیاف فرش را باز کرده و در نتیجه آن را کاملا تمیز می‌کند.

مزیت‌های شستشوی فرش در یک قالیشویی معتبر

شستن فرش در خانه می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای کسانی باشد که به قالیشویی‌ها، حتی یک قالیشویی معتبر، اعتماد ندارند و از نحوه‌ی شستشوی آن‌ها مطمئن نیستند. این افراد غالبا در استفاده از ماشین آلات تردید دارند و می‌ترسند که این امر به فرش آسیب برساند. اما غالبا با شستن فرش در خانه نتایج دلخواه به دست نخواهد آمد، به ویژه در رابطه با شستشوی فرش‌های ضخیم و سنگین، برخی از لکه‌ها و آلودگی‌های مداوم به دلیل کمبود تجهیزات مناسب از بین نمی‌روند. محصول تمیز کننده‌ای که استفاده می‌کنید می‌تواند برای فرش شما نامناسب بوده و نه تنها آن را به شیوه‌ای نامطلوب تمیز می‌کند، بلکه می‌تواند به الیاف آن آسیب برساند. علاوه بر این، شما می‌توانید سلامتی خود را با محصول حاوی مواد شیمیایی قوی تهدید کرده و در عین حال یک روز کامل (یا حتی بیشتر) را در تلاش برای تمیز کردن بیهوده‌ی فرش از دست دهید. اگر شرایط جو مناسب نبوده و هیچ پیش شرطی برای خشک شدن ملایم الیاف وجود نداشته باشد، به آن‌ها آسیب خواهد رسید. به احتمال زیاد در چنین حالتی فرش کپک زده و یا شروع به پوسیدگی می‌کند. صرف انرژی و خستگی بسیار زیاد نیز یکی دیگر از مشکلات شستشوی فرش در خانه خواهد بود. شستن بیش از حد فرش، استفاده‌ی بیش از اندازه از شامپو فرش و سایر شوینده‌ها و خیس شدن فرش از دیگر عوامل خراب شدن و فرسودگی آن است که در اثر شستشوی خانگی اتفاق می‌افتد.

با توجه به مشکلاتی که شستن فرش در خانه برای افراد ایجاد می‌کند، اعتماد به قالیشویی معتبر می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. چرا که:

 • یک قالیشویی‌ معتبر محصولات و مقدمات لازم را برای دستیابی به نتایج عالی دارد.
 • از بین بردن تمام لکه‌ها با تجهیزات ویژه‌ و مدرن‌ترین و به روزترین امکانات توسط قالیشویی معتبر تضمین می‌شود.
 • این شرکت‌ها تیم‌هایی دارند که به طور ویژه آموزش دیده‌اند و در این زمینه متخصص هستند، بنابراین در نحو‌ه‌ی عملکرد یا اینکه از کدام محصول و غلظت آماده سازی باید استفاده کنند، شک ندارند.
 • در بیشتر موارد، محصولات شستشو در قالیشویی معتبر دوستدار محیط زیست هستند. مواد مورد استفاده نه تنها به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند، بلکه سلامت انسان و حیوانات خانگی آن‌ها را به خطر نمی‌اندازد.
 • تقریبا تمام شرکت‌ها از جمله قالیشویی‌ آنلاین کیفیت خدمات خود را تضمین می‌کنند. در صورت عدم رضایت مشتری از نتیجه، در بیشتر موارد این کار با توافق نامه‌ای برای تمیز کردن مجدد انجام می‌شود.
 • در حالی که تیم در حال تمیز کردن است، شما می‌توانید این مدت زمان را همان طور که دوست دارید بگذرانید، نه برای تمیز کردن و شستن فرش!

مزایای قالیشویی آنلاین

علاوه بر موارد ذکر شده در مورد مزیت سپردن شستشوی فرش به قالیشویی معتبر، خدمات آنلاین آن‌ها می‌تواند مزایای بیشتری به همراه داشته باشد؛ از جمله:

 • صرفه جویی در زمان
 • مشاهده‌ی نظرات مشتریان درباره‌ی کیفیت کار
 • امکان استفاده از تخفیف‌ها
 • مقایسه‌ی نرخ قیمت آن‌ها با هم
 • امکان بررسی نمونه کارها
با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: