به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

گام‌های اصلی برای شستن پرده

 • روتین شستشوی هفتگی پرده‌ها: تمیز کردن پرده‌ها با برس نرم جاروبرقی را به روتین تمیزکاری خانه اضافه کنید.
 • شستشوی پرده‌های سبک و پارچه‌ای: به‌صورت کلی این نوع پرده‌ها را می‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید.
 • شستشوی پرده‌های حریر و ظریف: توصیه می‌کنیم این پرده‌ها را در خانه نشویید. خدمات پرده‌شویی انتخاب بسیار مناسبی هستند.
 • شستشوی پرده‌های سنگین و مخمل: از آن‌جایی که این پرده‌ها به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند، بهتر است از بخارشوی استفاده کنید.

شاید جالب باشد بدانید بوهای مختلفی که در خانه به مشام می‌رسد، مانند بوی غذا یا سیگار جذب پرده می‌شوند. این قضیه در دراز مدت باعث می‌شود پرده‌ها بوی نامطبوعی بدهند. همچنین روی رنگ پارچه نیز تاثیر می‌گذارد و ممکن است روی پرده‌هایی با رنگ روشن یا پرده‌های حریر، لکه‌های مختلفی ایجاد شوند.
شستن پرده سخت نیست. هرچند گاهی مجبور می‌شوید سراغ شوینده‌های خاصی بروید و یا از بخارشوی استفاده کنید اما اغلب اوقات راهی برای شستشوی پرده در خانه وجود دارد.

شستشوی پرده با ماشین لباسشویی

با توجه به جنس پرده ممکن است بتوانید شستشوی پرده را با ماشین لباسشویی انجام دهید. برای این کار نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • از دور آهسته ماشین لباسشویی استفاده کنید. اکثر ماشین‌های لباسشویی گزینه‌ی شستشوی مخصوص پارچه‌های ظریف را دارند. اگر چنین امکانی وجود ندارد، خودتان تنظیمات شستشو را روی دور آهسته و شستشو با آب سرد قرار دهید.
 • می‌توانید از همان مایع لباسشویی همیشگی‌تان استفاده کنید.
 • اگر نگران هستید پارچه بعد از شستشو آب برود، ریسک نکنید و شستشوی آن را به یک کارخانه معتبر پرده‌شویی بسپارید.

به خاطر داشته باشید شستشو با ماشین لباسشویی بیشتر برای شستن پرده‌های سبک پارچه‌ای و حریر مناسب است. همچنین بعضی پرده‌ها باید با احتیاط شسته شوند. مثلا پرده‌های کتانی نباید با آب داغ شسته شوند چرا که آب می‌روند. حتما قبل از شستشو دستورالعمل مربوط به نگهداری پرده را بخوانید.

شستشوی پرده با دست

شستشوی پرده با دست همیشه انتخاب مطمئنی‌ست.

 • برای شستشوی پرده می‌توانید از مایع شوینده ماشین لباسشویی استفاده کنید و یا از پودر مخصوص شستشو با دست. البته ما بیشتر پودر شستشو با دست را توصیه می‌کنیم تا کوچک‌ترین آسیبی به پرده وارد نشود.
 • حتما دستور استفاده از پودر شستشو را مطالعه کنید. مواد شوینده مختلف، دستورالعمل‌های متفاوتی دارند.

شستشوی پرده با دست هم به زمان و هم به انرژی بیشتری نیاز دارد. اما شستشو به این روش باعث می‌شود ریسک آب رفتن پرده به حداقل خود برسد. از طرفی برای بعضی پرده‌ها مثل پرده‌های صددرصد کتان، بهترین روش شستشو با دست است. بهتر است پرده‌های سنگین‌تر مثل پرده‌های مخمل را با دست نشویید. چرا که ممکن است حین خشک شدن پرده، آب و رطوبت در آن بماند و به پرده آسیب بزند.

تمیز کردن پرده با بخارشوی

استفاده از یک بخارشوی خوب و کاربردی که سَری مخصوص شستشو در حالت ایستاده را دارد، یکی از بهترین روش‌های شستشوی پرده است.

 • برای شستشوی پرده، بخارشوی را از بالا به پایین روی پرده بکشید.
 • اگر حین شستشو احساس کردید پرده خیس و مرطوب شده است، نازل بخارشوی را با فاصله بیشتری نسبت به پرده بگیرید.

اگر جدا کردن پرده از میل‌پرده سخت است و یا پرده شما سنگین است، شستشوی پرده با بخارشوی را توصیه می‌کنیم. البته شستشوی سالانه پرده را نباید فراموش کنید. به خاطر داشته باشید برای شستن انواع پرده همیشه می‌توانید روی کارخانه‌های پرده‌شویی حساب باز کنید.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: