به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

یک قدم تا خانه اید‌ه‌آل شما!

از مزایای حضور گل و گیاه در یک خانه ایده‌آل، ایجاد شدن فضایی باطراوات و آرامش‌بخش است. قبلا برای شما نوشته‌ایم چگونه باغبانی و رسیدگی به گیاهان توانست زندگی زنی را نجات دهد! با این وجود اگر فکر می‌کنید توانایی رسیدگی به گیاهان را ندارید یا نگران خشک شدن گلدان‌هایتان هستید، شش نکته مهم زیر را رعایت کنید.

قبل از خواندن ادامه متن به‌خاطر داشته باشید: هر کسی می‌تواند از پس نگهداری چند گلدان خانگی بربیاید!

گیاهتان را بشناسید

البته که واضح است. اما موقع خرید گیاه حتما از فروشنده اطلاعات کافی درباره تغذیه و نگهداری گیاه را بپرسید. بعضی از گلدان‌ها هم یک برچسب توضیحات دارند که در آن تمام آن‌چه باید درباره گیاهتان بدانید، نوشته شده است. پس سعی کنید نیازها و نحوه رسیدگی به گیاهتان را به خوبی یاد بگیرید. ممکن است گیاه شما آن میزانی که فکر می‌کنید به آب نیاز نداشته باشد. ساعات قرار گرفتن گیاه در نور، کود دهی و مواردی از این دست را حتما باید طبق دستورالعمل نگهداری گیاه انجام بدهید.

پس اگر سابقه نگهداری از یک گیاه یا گلدان خاص را تا به حال نداشته‌اید، ریسک نکنید و طبق دستور نگهداری گیاه پیش بروید.

به ظاهر گیاه توجه کنید

قبل از آن‌که گیاه خشک شود، به ظاهر آن توجه کنید! اگر مثل قبل تازه و باطراوت به نظر نمی‌رسد، ابتدا خاک گیاه را چک کنید. اگر چند روز از آخرین آبیاری گذشته اما هنوز سطح خاک خیس است، به این معناست که بیش از حد به گلدان آب داده‌اید. اگر خاک کاملا خشک است، ممکن است گیاه شما به آب بیشتری نیاز داشته باشد. در این حالت تا اندازه‌ای به گیاه آب دهید که آب از سوراخ زیر گلدان خارج شود. بعد از آن، تنها زمان‌هایی به گیاه آب بدهید که احساس می‌کنید علاوه بر سطح، زیر خاک هم خشک است.

اگر گیاه شما به اندازه کافی رشد ندارد و یا برگ‌های آن می‌ریزد، ممکن است مشکل به خاطر میزان نور باشد. پس گلدان را در نور قرار دهید. حتی ممکن است این اتفاق به دلیل فضای کم گلدان برای ریشه‌ها باشد. در این وضعیت لازم است گلدان را عوض کنید.

به ظاهر گیاه توجه کنید

اگر بعد از این کار گیاه رشد داشت اما برگ‌های جدید نازک بودند و جهت رشدشان به سمت خورشید بود یعنی میزان نور فعلی کافی نیست و گلدان شما به نور بیشتری نیاز دارد. برای رشد بیشتر، هر هفته ۹۰ درجه گلدان را بچرخانید.

یکی دیگر از دلایل رشد نکردن گیاه، کود دادن بیش از حد نیاز است. این قضیه بر جذب مواد مغذی و آب تاثیر می‌گذارد.

لکه‌های قهوه‌ای به معنای آب دادن بیش از حد یا رطوبت بیش از اندازه در محیط است. آبیاری زیاد، باعث خفگی ریشه‌ها در خاک و نهایت از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. از طرفی رطوبت کم هم گیاه را خشک می‌کند. اگر رطوبت محیط کم است، روزی یکی دو مرتبه چند قطره آب روی برگ‌های گیاه اسپری کنید.

از آب مناسب استفاده کنید

اگر گیاه شما همچنان سرحال به نظر نمی‌رسد، ممکن است به خاطر نوع آبی باشد که به گیاه می‌دهید. آب شهری حاوی کلر است. کلر ماده‌ای سمی برای گیاه محسوب می‌شود. آب معدنی یا آب باران می‌توانند گزینه‌های بهتری هستند. اگر دسترسی ندارید، آب شیر را یک شبانه‌روز در یک ظرف در باز بریزید تا کلر آن از بین برود.

مکان گلدان مهم است

گلدان را جایی قرار دهید که نه خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد. همچنین گلدان نباید روبه‌روی دریچه کولر یا کنار بخاری و شومینه قرار بگیرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که برگ‌های گیاه هم درست مانند پوست انسان می‌توانند دچار آفتاب سوختگی شوند. پس اگر گیاه در معرض تابش نور خورشید است و برگ‌های آن قهوه‌ای شده‌است، مکان گیاه را به جایی تغییر دهید که در معرض تابش غیرمستقیم آفتاب باشد.

به اندازه کود بدهید

سلامت گیاه برای همه ما مهم است. اما نباید در این زمینه زیاده‌روی کنیم یا وسواس به خرج دهیم. از خاک و کودی استفاده کنید که برای گیاه توصیه شده است. همان‌طور که گفتیم استفاده بیش از حد از کود و سایر پودرهایی که برای تغذیه و رشد گیاه کاربرد دارند، جذب آب و مواد معدنی را در گیاه کاهش می‌دهند.

از نشانه‌های کود دادن بیش از حد، زرد شدن برگ گیاه، سخت شدن خاک گلدان و پلاسیده شدن برگ‌هاست. به خاطر داشته باشید بیشتر گیاهان آپارتمانی به مواد معدنی نیاز ندارند. آب و نور مناسب، مهم‌ترین عناصری هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.

و در نهایت به گیاهتان عشق بورزید

مطمئن شوید که گیاهتان خوشحال و راضی است. ممکن این جمله عجیب باشد اما گلدان شما مراقبت و رسیدگی را می‌فهمد. پس گاهی با گیاهتان صحبت کنید، آواز بخوانید و با هم به موسیقی گوش کنید. به یاد داشته باشید گیاهان نیز جزئی از موجودات زنده هستند که در این کره خاکی همراه ما و سایر موجودات زندگی می‌کنند!

به گیاهتان عشق ببخشید

در پایان، اگر تعداد گلدان‌های شما زیاد است یا به فکر انتقال آن‌ها به جایی جدید مثل یک باغچه کوچک هستید، از خدمات باغبانی استفاده کنید. به کمک یک باغبان حرفه‌ای و کاربلد می‌توانید فضای سبز کوچک و دلخواه خودتان را داشته باشید.
چرا که طبیعت، عنصر جدا ناپذیر یک خانه ایده‌آل است!

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: