به خدمات منزل حرفه‌ای و مطمئن نیاز دارید؟

با جستجوی کلیدواژه‌هایی مانند نرخ قالیشویی یا هزینه شستشوی فرش با قیمت‌های متفاوتی مواجه خواهید شد. حتی در نتایج جستجو ممکن است با عبارات تبلیغی وسوسه‌کننده‌ای مانند قالیشویی ارزان و تخصصی یا شستشوی فرش با کمترین هزینه روبه‌رو شوید. در واقعیت اما بعد از تماس گرفتن با کارخانه قالیشویی و اطلاع از قیمت‌ها متوجه می‌شوید که قیمت قالیشویی‌ها در بعضی موارد بسیار با هم تفاوت دارد. پس در حالی‌که به دنبال یک قالیشویی مطمئن و حرفه‌ای و با قیمت مناسب هستید، چطور می‌توان از هزینه‌های واقعی اطلاع یافت و اصولا قالیشویی‌ها چه حدود قیمتی را باید رعایت کنند؟ با ما همراه باشید.

عوامل موثر بر نرخ قالیشویی

همان‌طور که می‌دانید قیمت شستشوی فرش هم به کارخانه قالیشویی که شستشوی فرش شما را انجام می‌دهد sexlocals بستگی دارد و هم به نوع فرش. عوامل زیر در تعیین قیمت موثرند:

ابعاد فرش

طبیعی‌ست هر چقدر ابعاد فرش بزرگ‌تر باشد باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. در قالیشویی‌ها هزینه نهایی را بر اساس هر متر مربع فرش به شما اعلام می‌کند. پس اولین فاکتور مهمی که در نرخ قالیشویی تاثیر دارد، ابعاد فرش است.

نوع فرش

فرش شما دستبافت است یا ماشینی؟ اگر فرش ماشینی است، ماشینی معمولی است یا ماشینی ابریشمی؟ در کارخانه‌های قالیشویی برای هر نوع فرش با توجه به نوع بافت و جنس الیاف، قیمت متفاوت خواهد بود. یک دسته‌بندی کلی برای انواع فرش در قالیشویی‌ها وجود دارد که به شرح زیر است:

  • شستشوی فرش ماشینی معمولی
  • شستشوی فرش ماشینی ابریشمی
  • شستشوی فرش دستبافت
  • شستشوی فرش دستبافت ظریف و ابریشمی
  • شستشوی فرش دستبافت اعلا
  • شستشوی موکت
  • شستشوی پتو

ترمیم و خدمات جانبی فرش

ممکن است قبل از شستشو و هنگام جمع‌آوری فرش، متخصص قالیشویی به شما اعلام کند فرش نیاز به لکه‌بری یا ترمیم ریشه دارد. این موارد معمولا یا از طرف خود مشتری اعلام می‌شود و یا قبل از شستشو توسط قالیشویی به مشتری اعلام می‌شود. در بعضی موارد هم ممکن است هنگام شستشو قالیشویی با مشتری تماس بگیرد و نیاز به ترمیم را به مشتری اعلام کند. به هر حال این خدمات باید با رضایت مشتری و اطلاع قبلی او انجام شود. درواقع این خدمات نباید تبدیل به بهانه‌ای برای دریافت قیمت بیشتر شود. همچنین هزینه جانبی قالیشویی باید قبلا با مشتری هماهنگ شود.

نظارت بر نرخ قالیشویی

برای شستشوی فرش سراغ کارخانه‌هایی بروید که زیر نظر اتحادیه قالیشویی فعالیت می‌کنند و مجوز کسب دارند. عضویت در اتحادیه به این معناست که قالیشویی تحت نظارت یک مرجع صنفی است. بنابراین قیمت‌های شستشوی فرش نیز زیر نظر اتحادیه است و باید به اتحادیه گزارش شود. همچنین در صورت بروز هرگونه شکایت یا نارضایتی می‌توانید از طریق اتحادیه قالیشویی هم اقدام کنید.

پس دلیل اعلام نرخ پایین‌ توسط بعضی از قالیشویی‌ها چیست؟

اگر اعلام نرخ به موارد بالا بستگی دارد، پس چرا برای شستشوی هر متر فرش دستبافت قیمت‌های متفاوتی اعلام می‌شود؟ و اساسا چطور ممکن است شستشوی فرش با قیمت‌های بسیار پایین صورت بگیرد؟
در جواب باید بگوییم اتحادیه قالیشویی یک نرخ مشخص را برای شستشوی هر متر فرش اعلام نمی‌کند. بلکه یک بازه قیمتی را اعلام می‌کند. قالیشویی‌ها می‌توانند بر اساس مواد شوینده و در نظر گرفتن هزینه‌های خود، قیمت واحد برای شستشوی هر نوع فرش را اعلام کنند. پس مهم‌ترین دلیل اختلاف قیمت در قالیشویی‌ها همین مورد است.

اما بعضی قالیشویی‌ها با اعلام نرخ قالیشویی پایین، مشتری را فریب می‌دهند. مثلا حداقل قیمت را پشت تلفن به مشتری اعلام می‌کنند و تعیین قیمت نهایی را منوط به حضور کارشناس و بازدید از فرش می‌دانند. بازدیدی که در نهایت منجر به اعلام قیمتی بالاتر خواهد شد. چرا که کارشناس قالیشویی عقیده دارد فرش به دفعات شور بالاتر، لکه‌بری، شستشو با مواد شوینده خارجی و… نیاز دارد.
پس مراقب باشید! تنها در مورد فرش‌های عتیقه و قدیمی و یا فرش‌های بسیار نفیس مثل تابلو فرش‌های ابریشمی اجازه بازدید و حضور کارشناس پیش از شستشوی فرش را بدهید.

با اپلیکیشن خدمات منزل اسپارد به بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین خدماتی در هر ساعت از شبانه‌روز دسترسی پیدا کنید: