آبپاش اسفنج لوله‌بازکن خاک‌انداز سطل آشغال جارو Retry

برق انداختن خانه با مصرف آب کمتر

تحریریه بلاگ

وقتی صحبت از صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود، همه‌ی ما به نوعی احساس نگرانی و مسئولیت می‌کنیم. اما شستشو، نظافت و تمیز کردن خانه، بدون حضور آب ممکن نیست. روش‌های ساده‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند هم خانه برق بیافتد و هم در مصرف آب صرفه‌جویی شود.
در ادامه با بررسی پنج راهکار ساده، همراهمان باشید.

 

  • در آشپزخانه

بهترین کار برای صرفه‌جویی در مصرف آب در آشپزخانه، استفاده از یک ماشین ظرفشویی کارآمد و مناسب است. سعی کنید تا جای ممکن برای شستشوی ظروف از ماشین ظرفشویی‌تان استفاده کنید و البته قبل از روشن کردن، مطمئن شوید که ماشین، کاملا پُر شده است. مزیت ماشین ظرفشویی در این است که از مقدار آبی مشخص برای شستشو استفاده می‌کند که به مراتب کمتر از میزان آبی‌ست که در شستشو با دست، هدر می‌رود. در مدل‌های جدیدتر، قابلیتی به نام eco-wash نیز وجود دارد. این قابلیت زمان شستشو را طولانی‌تر خواهد کرد اما باعث می‌شود در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود، چرا که ماشین ظرفشویی در بازه‌ی زمانی طولانی‌تری آب را گرم می‌کند.
نتیجه‌ی این کار را در قبض آب ماه بعد خواهید دید!

 

  • هنگام شستشوی لباس

این‌بار هنگام خرید مواد شوینده برای ماشین لباس‌شویی دقت بیش‌تری به خرج دهید. هر چقدر مایع لباسشویی و پودر شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، در دمای پایین‌تری فعال شود، بهتر است (حدود سی درجه سانتی‌گراد). اگر ماشین لباسشویی شما نیز قابلیت eco-wash را داشته باشد، استفاده از این تنظیم در کنار استفاده از مواد شوینده‌ای که گفتیم، یک بازی بُرد-بُرد خواهد بود!

 

  • در سرویس‌های بهداشتی

این قسمت خانه را جدی بگیرید. چرا که تاثیر انکار نشدنی‌ای در مصرف کل آب خانه دارد. دوش حمام، شیر آب، وان، سیفون و .. در این قسمت از خانه جای دارند. در کنارش مهم‌ترین قسمت خانه است که از نظافت آن نباید غافل شد. خوش‌بختانه در بازار مواد کف‌شوی باکیفیتی وجود دارد که شما را از سطل آب و جرم‌زداها بی‌نیاز می‌کند. مزیت این کف‌شو‌ی‌ها در این است که دیگر نیاز چندانی به آب نیست، علاوه بر آن معطر هستند و دیگر خبری از بوی اذیت‌کننده‌ی وایتکس نخواهد بود.
ساده و آسان!

 

  • فضای بیرونی خانه

اگر زندگی آپارتمان‌نشینی، مجالِ داشتن یک باغچه‌ی کوچک را از شما نگرفته است؛ درواقع شما از یک نعمت طبیعی برای جلوگیری از هدررفت آب، برخوردار هستید. برای آبیاری گیاهان نیازی نیست از آب تصفیه شده استفاده کنید. کافی‌ست کمی دقت و حوصله به خرج دهید و از آبی که از شستشوی سبزی، لباس‌ها، یا اسباب‌بازی بچه‌ها استفاده کنید یا حتی همان نصف لیوان آبی که در آشپزخانه رها شده را به جای آن‌که دور بریزید پای گل‌ها بریزید. در واقع شما برای آبیاری از آبی استفاده می‌کنید که نه آن‌قدر سالم است که بنوشید و نه آن‌قدر سمی‌ست که به گیاهانتان آسیب بزند.

 

  • هنگام شستشوی دست‌ها

قانون ساده‌ است: هنگام شستشو با صابون، شیر آب را ببندید!
برای شستن دست‌ها ابتدا کمی صابون بردارید، شیر آب را باز کنید و دست‌ها را خیس کنید. حالا شیر آب را ببندید و با خیال راحت و به‌طور صحیح دست‌هایتان را بشویید. در نهایت شیر آب را باز کنید و شستشوی نهایی را انجام دهید.
به همین سادگی!