آبپاش اسفنج لوله‌بازکن خاک‌انداز سطل آشغال جارو Retry

چگونه قهوه‌سازهای برقی را تمیز کنیم؟

تحریریه بلاگ

شاید بعد از چای، قهوه محبوب‌ترین نوشیدنی گرم برای ما ایرانی‌ها باشد. همین محبوبیت باعث شده انواع مختلف دستگاه‌های قهوه‌ساز برقی، به خانه‌های ما راه پیدا کند.
فرقی نمی‌کند یک دستگاه اسپرسوساز بزرگ داشته باشید یا یک دستگاه قهوه‌ی فرانسه، شستشوی این قهوه‌سازها تنها با گرداندن آب در مخزن و خالی کردن فیلتر قهوه‌ی آن تمام نمی‌شود.

سه نکته‌ی زیر را برای داشتن یک قهوه‌ساز تمیز و در نهایت قهوه‌ای خوش‌طعم‌تر به خاطر داشته باشید.

 

یک/ بعد از هر بار استفاده، تمام قطعات جدا شدنی را بشویید

رعایت این نکته، بعد از هر بار استفاده ضروری‌ست تا چربی و ذرات آسیاب شده‌ی قهوه تا استفاده‌ی بعدی در قهوه‌ساز باقی نماند. بنابراین قطعات جدا شدنی و قابل شستشو را با آب گرم و صابون در سینک بشویید و بعد از خشک شدن کامل این قطعات، آن‌ها را به جای اولشان برگردانید. همچنین فراموش نکنید درب مخزن را باز بگذارید تا داخل مخزن نیز کاملا خشک شود.

دو/ جرم‌زدایی ماهانه را در دستور کار قرار دهید

در صورتی که روزانه از قهوه‌سازتان استفاده می‌کنید، املاح و عناصر موجود در آب می‌تواند باعث ایجاد رسوب در دستگاه شما شود. ممکن است بعد از چند ماه استفاده، احساس کنید قهوه با فشار و میزان کمتری از دستگاه خارج می‌شود. این اتفاق ممکن است به خاطر رسوبات آب باشد.

به همین دلیل، هر زمان احساس کردید قهوه‌سازتان بیش از حد جرم گرفته است، این راه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مقدار برابری از آب و سرکه‌ی سفید را داخل مخزن آب دستگاه بریزید. سپس یک فیلتر کاغذی را داخل مخزن قهوه (جایی که آب با فشار از میان ذرات قهوه عبور می‌کند) قرار دهید. دستگاه را روشن کنید تا زمانی که حدودا نیمی از ترکیب آب و سرکه از دستگاه خارج شود. سپس قهوه ساز را به مدت نیم ساعت خاموش کنید و بعد از آن مجدد روشن کنید تا بقیه‌ی آب و سرکه نیز از قهوه‌سازتان خارج شود.

بعد از آن، یک بار دیگر در مخزن قهوه‌ساز آب بریزید و دستگاه را روشن کنید تا باقیمانده‌ی سرکه نیز از بین برود.

 

سه/ قوری قهوه‌ساز را دوباره درخشان کنید

اگر دستگاه شما، صفحه‌ی گرم‌کننده و قوری دارد، بهتر است بعد از هر بار استفاده حتما آن را با آب گرم و صابون بشویید. اگر بعد از مدتی احساس کردید قوری شما رنگ گرفته است و می‌خواهید مثل روز اول تمیز شود، به کمک صابون، در قوری کمی آب و کف درست کنید و مقداری برنج در آن بریزید. حالا به خوبی قوری را تکان دهید و به کمک یک اسفنج تمیز، دیواره‌ی قوری را تمیز کنید تا دوباره تمیز و درخشان شود.